Jesienne prace w ogrodzie - Jak pielęgnować ogród jesienią?

2020-02-27
Jesienne prace w ogrodzie - Jak pielęgnować ogród jesienią?

Jesienne prace w ogrodzie - jak pielęgnować ogród jesienią?

Pozornie mogłoby się wydawać, że pielęgnacja ogrodu jesienią ogranicza się jedynie do grabienia liści. W rzeczywistości ta pora roku jest niezwykle intensywna pod względem prac porządkowych i ochronnych. Ich prawidłowe przeprowadzenie wpływa na stan roślin i trawnika w okresie wiosennym. O jakich pracach w ogrodzie nie należy zapomnieć jesienią?

Jesienne porządki w ogrodzie


Każdy zdaje sobie sprawę, jak istotne w okresie jesiennym jest oczyszczanie ogrodu z obumarłych części roślin. W ten sposób zahamowany zostaje proces ich gnicia oraz rozwój chwastów. To bardzo ważne, ponieważ niektóre części roślin np. połamane pędy czy zgniłe owoce mogą być siedliskiem patogenów chorobotwórczych. Dodatkowo zebrane liście czy gałązki sprawdzą się doskonale do przygotowania kompostu z użyciem środka przyspieszającego kompostowania - KompostGarden.


Jeśli posiadasz ogród o dużej powierzchni, to do usuwania liści lepiej wykorzystać specjalną dmuchawę lub odkurzacz ogrodowy. Ponadto, nie możesz również zapomnieć o przekopaniu zagonów w warzywniaku. Jesienne prace porządkowe powinny zostać także obowiązkowo przeprowadzone w sadach. Dotyczy to szczególnie tzw. mumii owocowych, których zarodniki grzybów mogą porażać wiosną młode pędy i owoce. Dodatkowo z drzew i krzewów powinieneś usunąć pędy, które rozwinęły się tuż przed nastaniem zimy, a tym samym nie zdążyły zdrewnieć. Są one bowiem podatne na zniszczenia w trakcie mrozów, w związku z czym mogą stać się miejscem infekcji chorobowej.

Nie możesz również zapomnieć o roślinach doniczkowych, które zdobią zwykle taras czy balkon. Odmiany wrażliwe na działanie niskich temperatur powinny być przeniesione do wewnątrz budynku już na samym początku jesieni.

Ochrona roślin przed mrozem

Jak powszechnie wiadomo, warunki pogodowe jesienią są bardzo zmienne, dlatego nie należy zwlekać z ochroną roślin do ostatniej chwili. Z drugiej jednak strony zbyt wczesne dokonanie zabiegów może także nieść negatywne skutki (np. zasiedlenie osłon przez myszy). Jedną z najważniejszych prac ogrodowych jesienią jest zabezpieczenie bylin przed mrozem. Zazwyczaj ten zabieg ochronny przeprowadzany jest dopiero w listopadzie i ma na celu zapobiec zamarznięciu gleby. Z tego względu dokonuje się go poprzez ściółkowanie np. za pomocą kory czy liści. Przycięte (do około 15 cm) byliny okrywane zostają również gałązkami świerkowymi czy sosnowymi.
Do zimy przygotowujemy rośliny już w sierpniu i wrześniu. Zasilając je odpowiednimi nawozami, sprawiamy, że są zdrowsze, silniejsze, bardziej odporne na niskie temperatury. Szczególna uwaga należy się rododendronom - stosujemy Nawóz do roślin kwaśnolubnych jesienny lub Nawóz do rododendronów, różaneczników i azalii jesienny. Nie tylko wzmacniamy rośliny, ale w połączeniu z regularnym podlewaniem chronimy je przed zjawiskiem suszy fizjologicznej, której głównym objawem na wiosnę jest skręcanie się liści do środka. Podobnie postępujemy z innymi roślinami. Jeśli nasz ogród obfituje w wiele gatunków, warto wykorzystać Nawóz uniwersalny jesienny. Do iglaków wykorzystujemy natomiast Nawóz do iglaków jesienny.

A co w przypadku bylin, które nie zimują w gruncie, takie jak np. begonie? Musisz je obowiązkowo wykopać, a następnie usunąć części nadziemne. Z kolei kłącza, bulwy oraz cebule wymagają delikatnego osuszenia i umieszczenia w okresie zimy w suchym i przewiewnym pomieszczeniu.

Podczas dokonywania jesiennych zabiegów ochronnych w ogrodzie, nie możesz zapomnieć o zabezpieczeniu pni drzew przy użyciu osłon np. ze słomy, agrowłókniny czy juty. Jeśli posiadasz sad, powinieneś także dokonać bielenia drzew owocowych wapnem, co będzie skutkowało rozproszeniem promieni słonecznych, a tym samym przeciwdziała występowaniu ran zgorzelinowych. Te z kolei powstają w wyniku znacznych różnic temperatur w ciągu dnia i nocy.

Sadzenie roślin w okresie jesieni


W okresie jesiennym, a ściślej mówiąc: we wrześniu i październiku, można sadzić niektóre rośliny cebulowe m.in. narcyzy, przebiśniegi, krokusy, hiacynty czy szafirki. Do tej czynności musisz jednak przystąpić przed nastaniem pierwszych mrozów, ponieważ rośliny potrzebują czasu na zakorzenienie. Następnie (po pierwszych przymrozkach) warstwę kory lub torfu powinieneś wyścielić słomą albo gałązkami świerku.

Początek jesieni to także doskonały moment na sadzenie lub przesadzanie niektórych drzew i krzewów. Ze względu na korzystne warunki klimatyczno-wilgotnościowe nierzadko zakłada się w tym okresie sady czy wrzosowiska.

Poza usuwaniem liści, do najważniejszych prac jesienią należy zaliczyć wszelkie zabiegi ochronne i sadzenie niektórych roślin. Ich prawidłowe przeprowadzenie stanowi receptę na piękny ogród wiosną.
Pokaż więcej wpisów z Luty 2020
pixel