Jesienne nawożenie roślin kwaśnolubnych
Jesienne nawożenie roślin kwaśnolubnych
Rośliny kwaśnolubne wyróżniają się szczególną dekoracyjnością w okresie kwitnienia. Zdobią ogród przez całe lato, a odpowiednio pielęgnowane zachwycają okazałymi kwiatostanami aż do później jesieni. Zadbaj o swoje hortensje, wrzosy, wrzośce i inne odmiany, zasilając glebę w niezbędne składniki pokarmowe. Od sierpnia stosuj specjalny nawóz na kwaśnolubne, bogaty w potas, siarkę, fosfor i magnez.
Rośliny kwaśnolubne ozdobne – wymagania
Rośliny kwasolubne w ogrodzie to przede wszystkim gatunki ozdobne – magnolie, azalie, pierisy, różaneczniki, hortensje, wrzosy i wrzośce, ale także wszystkie kwiaty, krzewy, drzewa i iglaki, które jak sama nazwa wskazuje, lubią kwaśną glebę. O sukcesie ich uprawy najczęściej decyduje odczyn pH podłoża, możliwy do kontrolowania za pomocą określonych zabiegów. Aby po letnich upałach utrzymać odpowiednio niski (kwaśny) odczyn gleby, z końcem lipca należy zaplanować prace pielęgnacyjne oraz zaopatrzyć się w specjalistyczne nawozy jesienne do ogrodu. Rośliny kwaśnolubne mają przeważnie słabo rozwinięty system korzeniowy, dlatego w ich przypadku systematyczne nawożenie i nawadnianie jest szczególnie ważne.
Jesienny nawóz do roślin kwaśnolubnych
Ogrodnicy chętnie sięgają po łatwo przyswajalne mieszanki zakwaszające nie tylko w sezonie letnim, ale przede wszystkim w okresie jesiennym. Z końcem sierpnia wzrasta zapotrzebowanie roślin na mikro i makroskładniki, więc to bardzo dobry czas na wprowadzenie do ich diety bezazotowego nawozu wieloskładnikowego. Jesienny nawóz na rośliny kwaśnolubne, od producenta nawozów ogrodniczych Ogród Start, działa kompleksowo – skutecznie zakwasza ziemię, doskonale przygotowuje podłoże do przyszłorocznych nasadzeń, i co najważniejsze, wzmacnia kondycję roślin przed zimą.
Zbilansowany skład preparatu został stricte dopasowany do potrzeb odżywczych gatunków kwasolubnych w sezonie jesiennym. Nawóz nie pobudza roślin do krzewienia, lecz wspiera ich gospodarkę wodną. Ponadto, zwiększa odporność na choroby i wymarzanie, wpływając na lepsze przezimowanie bylin czy krzewów.
Kiedy nawozić rośliny kwasolubne?
Nawożenie roślin kwaśnolubnych najlepiej przeprowadzić od sierpnia do końca października. Granulowana formuła umożliwia równomierną aplikację nawozu – wystarczy rozsypać granulki wokół roślin i wymieszać je z wierzchnią warstwą gleby. Następnie, w celu zwiększenia efektywności zabiegu, nawadniamy ogród.
Nawóz na rośliny kwaśnolubne zimozielone
Jesienny nawóz na rośliny kwaśnolubne zapewnia doskonałe odżywienie drzewom i krzewom iglastym, m.in.: jodłom, świerkom, sosnom, cisom i jałowcom. Dzięki wysokiej zawartości magnezu, zapobiega żółknięciu i brązowieniu igieł, sprawiając, że przez całą zimę zachowują piękny kolor. Granulki należy równomiernie rozsypać wokół iglaków, nieco szerzej od średnicy koron, a następnie wymieszać z wierzchnią warstwą gleby. Przypominamy, że zimozielone rośliny kwaśnolubne trzeba obficie podlać przed nadejściem zimy, tak aby zapobiec tzw. suszy fizjologicznej.
Dobre praktyki ogrodnicze
- Przymierzając się do jesiennego nawożenia naszych borówek, azalii, wrzosów, hortensji, rododendronów i innych, należy pamiętać, że nawozy oborniki nie nadają się pod rośliny kwaśnolubne.
- Rośliny kwasolubne doniczkowe, domowe, czy ogrodowe nie lubią też zasadowych nawozów mineralnych, takich jak: saletrzak, saletra wapniowa, czy saletra magnezowa. Unikaj ich!
- Niektórzy ogrodnicy zakwaszają glebę w ogrodzie, stosując kwaśny kompost. To dobry pomysł! Do przygotowania takiego kompostu możesz wykorzystać rozdrobnione kawałki tui, igły, szyszki oraz trociny świerku, sosny czy jodły. Aby wesprzeć proces fermentacji substancji organicznych, który trwa stosunkowo długo (nawet do dwóch lat), zalecamy produkt przyspieszający kompostowanie Kompost Garden.