Jakie rośliny warto wybrać do sypialni?

2020-02-27
Jakie rośliny warto wybrać do sypialni?

Jakie rośliny warto wybrać do sypialni?

Sypialnia to przestrzeń, w której powinno się odpocząć, zrelaksować i zapomnieć o otaczającym nas świecie. Istnieją rośliny, które pomagają wypoczywać. Które z nich najlepiej ustawić w sypialni?

Rola kwiatów we wnętrzach


Jak powszechnie wiadomo, rośliny są odpowiedzialne między innymi za pochłanianie dwutlenku węgla i wydzielanie tlenu. Zjawisko fotosyntezy działa jednak pod wpływem światła. Istnieje zatem grupa roślin, w których zachodzi tzw. fotosynteza odwrócona - nocą niektóre kwiaty wydzielają wspomniany dwutlenek węgla, a pobierają z powietrza tlen. Warto pamiętać, że rośliny, oprócz walorów estetycznych, wykazują także właściwości zdrowotne, jednak należy wybrać te, które nie będą szkodzić. Wiele z nich może również oczyszczać i nawilżać powietrze oraz ograniczać rozwój mikrobów. W sypialni nie należy ustawiać kwiatów o silnym zapachu oraz tych, które mogą powodować alergię.Aloes do sypialni


Odpowiednią rośliną do sypialni jest aloes. To popularny sukulent, o którego bogatych właściwościach powinni dowiedzieć się wszyscy - przede wszystkim filtruje i nawilża powietrze, wytwarza tlen i, dodatkowo, nie wymaga wiele opieki. Potrzebuje jasnego stanowiska, oszczędnego podlewania i przesadzania co 3 lata. Ten oryginalny kwiat występuje w kilku odmianach, jednak do wystroju sypialni najlepiej wybrać aloes zwyczajny (aloe vera).

Czy można ustawiać storczyki w sypialni?


Storczyk, znany również jako orchidea, stanowi jedną z najpopularniejszych roślin, którą pokochało mnóstwo osób - zarówno amatorzy ogrodnictwa, jak i profesjonalni floryści. W kwestii urządzania sypialni warto postawić na storczyka z rodzaju Dendrobium, ponieważ nocą wytwarza tlen, ma właściwości nawilżające oraz oczyszczające powietrze, a także pięknie się prezentuje. Przy wyborze roślin do sypialni wybierz bezzapachowe kwiaty. Pielęgnacja tego rodzaju storczyków wcale nie jest uciążliwa. Pamiętaj, że wiosną i latem należy obficiej je podlewać, natomiast jesienią i zimą nieco ograniczyć podlewanie. Równie ważne jest nawożenie dedykowanymi odżywkami - Nawóz do storczyków marki Ogród Start zapewni intensywne wybarwienie, długotrwałe kwitnienie, a także, uzupełniając niedobory składników pokarmowych, będzie zapobiegał zjawisku opadania pąków kwiatowych.

Spokojny sen z fikusem sprężystym


Kolejną propozycją na roślinę do sypialni jest fikus sprężysty. Jest jednym z najpopularniejszych kwiatów doniczkowych w Polsce. Oczyszcza powietrze z formaldehydu, jest odporny na różnego rodzaju choroby i szkodniki, choć sam może wytwarzać toksyczny sok przez złamane pędy lub liście - należy zatem uważać, żeby ani dzieci, ani zwierzęta domowe, nie miały kontaktu z tym kwiatem. Podczas pielęgnacji należy pamiętać, że roślina ta bardzo lubi wodę. Jeśli podłoże do fikusa było wcześniej wymieszane z absorbentem wody o potocznej nazwie hydrożel, z pewnością ułatwi to gospodarowanie zasobami wodnymi. W związku z tym pamiętajmy, że roślina ta lubi podlewanie. Najlepiej zasilać ją nawozami w formie płynnej. Nawóz uniwersalny w formie płynnej zapewni roślinie odpowiedni wzrost, a tym samym przyczyni się do tworzenia zielonej przestrzeni, w której lepiej się żyje, wypoczywa i pracuje.

Wypoczynek z kaktusem wielkanocnym i bożonarodzeniowym


Wbrew nazewnictwu - zarówno kaktus wielkanocny, jak i bożonarodzeniowy, świetnie spełnia swoją funkcję nie tylko w okresach świątecznych, kiedy kwitnie. Oba rodzaje oczyszczają powietrze poprzez rzadką właściwość pochłaniania CO2 i wydzielania tlenu nocą.

Oczyszczająca powietrze z toksyn dracena wonna


Kolejny kwiat, który eliminuje formaldehyd z powietrza. Żeby dobrze spełniał swoją funkcję, należy go umieścić w ciepłym i jasnym miejscu, jednak nie można bezpośrednio wystawiać go na działanie promieni słonecznych. Dracena wonna jest dość łatwa w uprawie, a w dodatku odporna na niekorzystne warunki, dlatego cieszy się dużą popularnością. W okresie wegetacji zasilamy ją Nawozem do palm, juk i dracen. Płynna formuła pozwala na szybkie przygotowanie roztworu w konewce.

Królewski kwiat jaśminu w Twoich wnętrzach


Jaśmin wydziela uspokajające aromaty, dzięki czemu wpływa na odpowiednią regenerację organizmu przez całą noc. Charakteryzuje go kojący zapach, w którego składzie znajduje się olejek eteryczny będący źródłem wartościowych substancji o silnych właściwościach przeciwbólowych oraz relaksacyjnych. Między innymi z tego względu przypisuje się jaśminowi cechy rośliny leczniczej. W wielu krajach azjatyckich jest na co dzień stosowany do aromaterapii.

Wybór kwiatów do sypialni może być naprawdę przyjemny. Wystarczy, że weźmiesz pod uwagę powyższe podpowiedzi i skupisz się na roślinach, które nie tylko pięknie wyglądają, ale również oczyszczają powietrze z toksyn i produkują tlen. Dzięki temu ich obecność w sypialni z pewnością wpłynie pozytywnie na Twoje zdrowie oraz samopoczucie.
Pokaż więcej wpisów z Luty 2020
pixel