Jakie preparaty do szamba i oczyszczalni domowej warto stosować?

2020-02-28
Jakie preparaty do szamba i oczyszczalni domowej warto stosować?

Jakie preparaty do szamba i oczyszczalni domowej warto stosować?

Nie każdy podpięty jest do miejskiej kanalizacji, dlatego niektórzy muszą dbać o sprawy związane z przechowywaniem i wywożeniem czy neutralizowaniem nieczystości na własną rękę. Posiadając szambo albo oczyszczalnię domową, należy stosować odpowiednie preparaty, które pomogą w skutecznym rozkładaniu ścieków. Jakie środki powinno się stosować, aby ta procedura przebiegała sprawnie oraz była w pełni bezpieczna?

Przed zastanowieniem się nad najlepszym środkami służącymi do wspomagania szamba czy oczyszczalni domowej, warto zwrócić uwagę na pewne kwestie, które pomogą w tańszym oraz bardziej skutecznym używaniu swojej prywatnej kanalizacji. Pierwszą sprawą jest nadużywanie wody, które prowadzi do szybkiego zapychania się zbiornika. Warto czasem wziąć krótszy prysznic czy też myć naczynia bez odkręconej cały czas wody. Takie działania nie tylko pomogą w minimalizowaniu kosztów wywozu nieczystości, ale także wspomogą wspólną walkę o ratowanie środowiska.
Inną kwestią jest wrzucanie do toalety i spłukiwanie w umywalce różnych substancji, które mogą mieć negatywny wpływ na rury odpływowe, działania szamba czy przydomowej oczyszczalni ścieków. Powinno unikać się spłukiwania farb, olejów, materiałów budowlanych, torebek foliowych czy leków. Niektóre z tych nieczystości mogą zatkać odpływ, a inne mieć negatywny wpływ na stan wód gruntowych.

Czy warto stosować środki chemiczne do szamba i oczyszczalni ścieków?


Na rynku popularne są różne środki chemiczne, które służą do poprawy eksploatacji swojego systemu kanalizacyjnego. Niestety te preparaty zawierają w sobie fosforany, kwas siarkowy czy cząstki aluminium i są niebezpieczne dla zdrowia. Łatwo poparzyć sobie nimi skórę czy uszkodzić delikatną strukturę oka. Z powodu dużej toksyczności takich środków i ich właściwości żrących należy zachować szczególną ostrożność podczas ich stosowania. Wskazane są rękawice ochronne - warto także odwrócić wzrok oraz nie wdychać oparów podczas aplikacji tych preparatów.

Dużym problem związanym z używaniem środków chemicznych do szamba i przydomowej oczyszczalni ścieków jest także to, że zaburzają one naturalny układ bakteryjny w jego ramach, zabijając nie tylko groźne bakterie, ale także te, które przydają się do odpowiedniego rozkładania nieczystości. Kolejnym minusem jest to, że długotrwale używane chemiczne środki po pewnym czasie się krystalizują i osadzają jako kamień na ścianach szamba czy też systemie urządzeń oczyszczalni. Negatywnym efektem jest także możliwość zanieczyszczenia wód gruntowych podczas stosowania preparatów o silnie żrącym składzie.

Ekologiczne preparaty do oczyszczalni przydomowej i szamba


Jeśli produkty o chemicznym składzie nie są najlepszą opcją, to na jakie preparaty się zdecydować? Czy ekologiczne środki do szamba to odpowiedni wybór? Tego rodzaju preparaty działają wolniej niż chemiczne odpowiedniki, za to są one zdecydowanie skuteczniejsze. Bioudrażniacze do szamba oparte są na dobrze wyselekcjonowanych bakteriach, które “zjadają”, czyli rozpuszczają tłuszcze, celulozę, skrobię czy białka, dzięki czemu przyspieszają biodegradację nieczystości. Warto także zaznaczyć, że te pozytywne bakterie radzą sobie także z ich szkodliwymi odpowiednikami, które zalegają w systemie kanalizacyjnym, takimi jak pałeczki okrężnicy.

Biologiczne środki do oczyszczalni przydomowej zmniejszają pienienie się wody oraz rozpuszczają osady w systemie kanalizacyjnym oraz szambie. Dzięki takiemu działaniu nie dochodzi do nieprzyjemnych zatorów w rurze odpływowej oraz na ściankach szamba nie osadza się nalot. Gdy nie używa się żadnych preparatów do domowej kanalizacji lub stawia się na środki chemiczne ze skłonnością do kamienienia, po czasie następuje zmniejszanie się objętości szamba. Po kilku latach może dojść do sytuacji, kiedy to zbiornik straci 10-20% swojej objętości przez zanieczyszczenia osadzające się na ściankach. Będzie to skutkowało zwiększeniem się opłat eksploatacyjnych, związanych z potrzebą częstej asenizacji.

Niebezpieczne osady przyklejają się także do elementów domowej oczyszczalni ścieków, co może zaburzyć jej pracę. Ekologiczne preparaty do szamba skutecznie sobie z tym radzą, przy okazji będąc rozwiązaniem, które jest bezpieczne dla systemu kanalizacji prywatnej oraz wód gruntowych. Także osoba wsypująca odpowiedni środek bioudrażniający do oczyszczalni przydomowej raz na dwa tygodnie nie jest narażona na działanie żrących i niebezpiecznych substancji.

Jednym z lepszych rozwiązań wśród biologicznych produktów do szamba jest bioudrażniacz Sanitobac marki BioStart. Oparty jest on na wyselekcjonowanych szczepach bakterii, które odpowiednio zadbają o stan syfonu, rury odpływowej, szamba czy też oczyszczalni przydomowej. Pozwala on nie tylko na naturalne oczyszczanie, ale także pozbycie się nieprzyjemnych zapachów oraz zmniejszenie kosztów eksploatacji swojego systemu kanalizacyjnego. 10 gram tego środka, wsypywane raz na dwa tygodnie do toalety, pozwoli na odpowiednie zadbanie o szambo, które dzięki temu rozwiązaniu może służyć nawet przez długie lata.
Pokaż więcej wpisów z Luty 2020
pixel