Jakie kwiaty sadzić jesienią?
Jakie kwiaty sadzić jesienią?
Nadejście jesieni nie musi się wiązać z szarym i smutnym ogrodem. Mimo tego, że z naszymi letnimi kwiatami musimy się pożegnać do kolejnego roku, możemy posadzić inne, odporne na gorsze warunki atmosferyczne, rośliny. Jakie ciekawe rośliny wybrać do jesiennego ogrodu? Wszystkie kwiaty cebulowe, jak tulipany, czosnki, wrzosy czy astry będą doskonałym wyborem. Jeśli chcesz dowiedzieć się jakie rośliny wybrać na jesień przeczytaj nasz nowy artykuł, który jest prawdziwą skarbnicą wiedzy!
Sadzenie tulipanów we wrześniu
Tulipany to jedne z najpopularniejszych kwiatów, są kolorowe, proste w uprawie i mogą pięknie zdobić Twój ogród. Wrzesień i październik to optymalny termin na sadzenie tulipanów. Ziemia jest jeszcze ciepła, nie ma przymrozków - to idealny moment na ukorzenienie się cebulek. Dobrze robić to w cieplejszy słoneczny dzień, dzięki czemu ziemia zdąży się nagrzać. Sadzenie ich jesienią pozwoli im się zahartować i uodpornić na mróz.
Co jest ważne przy sadzeniu tulipanów jesienią? Przede wszystkim zwróć uwagę na to czy podłoże nie jest zbyt wilgotne. Mokre podłoże doprowadzi do gnicia cebuli. Na początku przygotuj odpowiednio glebę - warto przekopać ziemię na głębokość około 20-25 cm, usunąć chwasty oraz dodać kompost lub dobrze rozłożony obornik, aby wzbogacić glebę w składniki odżywcze. Możesz również wykorzystać Nawóz Uniwersalny jesienny granulowany marki Ogród Start.
Uwagę należy zwrócić także na miejsce sadzenia tulipanów. Te kwiaty lubią stanowiska słoneczne, takie warunki sprzyjają ich szybszemu kwitnieniu. Unikaj miejsc przewiewnych, ponieważ tulipany nie lubią silnego wiatru.
Jak sadzić cebulki tulipanów? Wykop dołki o głębokości około 10-15 cm, powinny być trzy razy wyższe niż sama cebulka. Następnie umieść je w dołkach szpicem do góry, zasyp je ziemią, delikatnie dociskając ją wokół nich. Po posadzeniu obficie je podlej.
Poniżej kilka odmian, które można sadzić już we wrześniu:
- Tulipany botaniczne- gatunek drobniejszy, ale bardzo odporny na zmienne warunki pogodowe. Kwitną wczesną wiosną, jako jedne z pierwszych odmian. Polecamy odmiany: Tulipa tarda, Tulipa kaufmanniana, Tulipa turkestanica.
- Tulipany Fosteriana - gatunek o dużych kwiatach i intensywnych kolorach, mogą zakwitnąć nawet już w marcu. Jedną z najpopularniejszych odmian jest Red Emperor.
- Tulipany Triumph- to najpopularniejsze tulipany o klasycznym kształcie kielicha, są trwałe i odporne na gorsze warunki atmosferyczne. Polecamy odmiany Prinses Irene, Strong Gold, Negrita.
- Tulipany Gregii- kwitną wczesną wiosną i mają wyjątkowe paskowane liście. Dobrze sobie radzą w różnych warunkach glebowych, a ich ciekawe odmiany to Red Riding Hood i Plaisir.
Jakie czosnki ozdobne sadzić we wrześniu?
Innymi kwiatami, które sadzimy we wrześniu są czosnki ozdobne. Ich cebulki należy sadzić w tym samym terminie co tulipany - od września do późnej jesieni, zanim pojawią się temperatury poniżej 0℃. Jeśli zostaną posadzone w odpowiedniej, piaszczysto-gliniastej, przepuszczalnej glebie, poradzą sobie w bardzo ekstremalnych, mroźnych warunkach.
Sadząc czosnki jesienią dasz im czas na ukorzenienie się jeszcze przed zimą, dzięki czemu rośliny będą obficie kwitnąć. Pamiętaj, aby wybrać dla nich słoneczne stanowisko.
Zatem jakie odmiany czosnku ozdobnego do ogrodu wybrać?
- Czosnek olbrzymi- sięga nawet 150 cm wysokości, wytwarza duże, kuliste kwiatostany o średnicy do 20 cm, składające się z setek fioletowych kwiatów. Jego kwitnienie przypada na późną wiosnę i wczesne lato.
- Czosnek złocisty- dużo niższa odmiana osiągająca do 30 cm. Charakteryzuje się złocistożółtymi kwiatami zebranymi w luźne kwiatostany. Kwitnie na przełomie wiosny i lata.
- Czosnek okazały- bardzo popularna odmiana o kulistych, fioletowych kwiatostanach, kwitnie w maju i czerwcu. Sięga 100 cm, a jedną z najbardziej znanych odmian jest Purple Sensation.
- Czosnek karatawski niewielka odmiana, która wzrasta do 20-30 cm, nadaje się również do doniczek. Charakteryzuje się szerokimi, szarymi liśćmi i dużymi, kulistymi, różowymi kwiatostanami.
- Czosnek Schuberta - kwiat o wyjątkowym kształcie przypominającą eksplozję, rośnie do ok. 50 cm wysokości, a kwiatostan sięga średnicy 30 cm. Kwitnie w czerwcu.
Top 5 astrów do ogrodu jesiennego
Jesienią, gdy większość roślin kończy okres kwitnienia, posadź astry, które nadadzą koloru nawet w te ponure dni!
Jak sadzić astry jesienią? Wybierz słoneczne lub lekko zacienione miejsce, podłoże powinno być lekko wilgotne o odczynie obojętnym, ewentualnie lekko kwaśnym. Usuń chwasty i dodaj Obornik Bydlęcy naturalny granulowany, co wzbogaci glebę w niezbędne składniki odżywcze.
Gdy kwiaty są już posadzone warto nałożyć warstwę ściółki (np. kora, liście, kompost) wokół roślin, aby chronić je przed przemarznięciem i ograniczyć wzrost chwastów, a w przypadku mroźnych zim można jest okryć dodatkowo agrowłókniną.
Poznaj top 5 odmian astrów, które ożywią jesienią balkony, tarasy i ogrody.
- Aster nowobelgijski - charakteryzuje się drobnymi kwiatami o kolorach do białego po różowy i purpurowy. Kwitnie od sierpnia do października, a najpopularniejsze odmiany to Marie Ballard i Patricia Ballard.
- Aster nowoangielski- bardzo wysoki, sięga nawet 180 cm wysokości, wyróżnia się gęstym kwiatostanem w odcieniach bieli, różu i fioletu. Kwitnie od września do października. Popularne odmiany to Purple Dome oraz Alma Pötschke.
- Aster chiński- kwitnie od lipca do października, jego kwiatostan przypomina chryzantemy i występuje w wielu kolorach. Najczęstsze odmiany to Princess i Pompon.
- Aster krzaczasty- niewielka roślina, osiągająca 20-50 cm, kwitnie od sierpnia do października, a popularne odmiany to Jenny, Snow Flurry i 'Wood's Purple.
- Aster gawędka - średni aster, dorasta do 80 cm, wyróżnia się sztywnymi, wzniesionymi łodygami i dużymi kwiatami w odcieniach fioletu i niebieskiego. Kwitnie od sierpnia do września, najpopularniejsze odmiany: Veilchenkönigin i Rudolf Goethe.
Sadzenie wrzosów i wrzośców we wrześniu
Jeśli chcesz przygotować ogród na zbliżającą się zimę i wiosnę, doskonałym pomysłem będzie posadzenie wrzosów i wrzośców.
Na początku wybierz odpowiednie stanowisko - słoneczne lub lekko zacienione. Podłoże powinno być przepuszczalne, ubogie w wapń, i kwaśne, najlepsze pH to 4,5-5,5. Gdy już przygotujesz ziemię przygotuj dołki o głębokości ok. 20 cm i umieść w nich roślinę. Pamiętaj, że szyjka korzeniowa powinna się znajdować na poziomie gruntu. Zasyp delikatnie korzenie i ustabilizuj wrzos, a na koniec obficie podlej. Regularne podlewanie jest konieczne przez pierwsze dwa tygodnie, szczególnie, gdy nie występują opady.
Tak samo jak w przypadku innych roślin, które sadzimy jesienią, możemy liczyć na ukorzenienie się wrzosów i wrzośców jeszcze przed zimą, dzięki czemu zyska dużą odporność. Jeśli zima jest bardzo mroźna możesz je okryć ściółką lub agrowłókniną.