Jakie iglaki na balkon i taras?

2021-06-17
Jakie iglaki na balkon i taras?

Jakie iglaki na balkon i taras?

Nie wszystkim marzą się balkony i tarasy skąpane w kolorowych kwiatach. Szczególnie, że te szybko przekwitają, a na zimę zostają po nich jedynie puste donice. Dlatego warto ozdobić balkon oraz taras iglakami. Nie dość, że należą do mało wymagających roślin, to mogą cieszyć oko nieprzerwanie przez kilka lat. W razie pojawienia się niedoborów i problemów zdrowotnych można zastosować nawóz. Do pielęgnacji iglaków nada się Nawóz do Iglaków płynny, Nawóz do Iglaków granulowany, Nawóz do Iglaków rozpuszczalny, Nawóz na Brązowienie Igieł granulowanyNawóz do Tui i Żywotników granulowany oraz Nawóz do Bukszpanów i Żywopłotów granulowany.

pcq

Jakie iglaki na balkon i taras?

Iglaki to gwarancja zielonego otoczenia przez cały rok i doskonała ozdoba niewielkich przestrzeni, ponieważ gatunki iglaste rosną wolniej w porównaniu z liściastymi. Do ozdobienia balkonu i tarasu najlepiej wykorzystać iglaki karłowate, płożące się i wolno rosnące. Pod uwagę trzeba także wziąć poziom nasłonecznienia, ponieważ większość iglaków preferuje słoneczne miejsca, ale niektóre gatunki odnajdą się również w cieniu. Jak je rozpoznać? Wystarczy spojrzeć na kolor igieł, te o żółtych i jasnozielonych igłach potrzebują więcej światła.

Jakie iglaki na balkon i taras? Na słonecznym stanowisku sprawdzą się tuje, jałowce, sosny, cyprysiki, żywotniki i modrzewie. Z kolei na zacienionym balkonie najlepiej postawić cisy oraz ciemnozielone odmiany świerków. Iglaki sadzi się zarówno pojedynczo, jak i w kompozycjach, w tym różne gatunki w jednej donicy. Mogą być także wykorzystane jako zielone tło dla bardziej kolorowych roślin ozdobnych.

Uprawa i pielęgnacja doniczkowych iglaków

Iglaki na balkonach i tarasach najlepiej posadzić w szerokich, mrozoodpornych doniczkach o jasnym kolorze. Bryła korzeniowa rośliny powinna mieć pełną swobodę i zapewniony odpływ nadmiaru wody w postaci niewielkiego otworu na spodzie pojemnika. Iglaki preferują wilgotną glebę, więc powinno się je regularnie podlewać niewielką ilością wody. Aby ograniczyć częstotliwość podlewania najlepiej stosować Hydrożel ogrodniczy, który jest superabsorbentem. Preparat ten wchłania nadmiarową wodę, a następnie “oddaje” ją roślinom, kiedy te najbardziej tego potrzebują.

Oprócz pojemnika ważne jest także podłoże, którym go wypełnimy. Większość iglaków należy do roślin kwaśnolubnych, a więc preferujących pH gleby poniżej 7. Warto jednak sprawdzić specyfikację wybranego przez nas gatunku, aby upewnić się, że stwarzamy mu jak najlepsze warunki do życia. Dzięki tym zasadom iglaki dłużej zachowają zdrowy wygląd i nie będzie ich trzeba przesadzać co sezon.

Jaki nawóz do iglaków?

pcq

Mimo że iglaki nie należą do wymagających roślin, to z pewnością zyskają na wdrożeniu rozsądnego nawożenia. Z kolei ich dobra zdrowotność pozytywnie wpłynie na wygląd balkonu oraz tarasu. Jaki nawóz do iglaków? Nawozy do iglaków pomagają w kompleksowym odżywianiu roślin doniczkowych. W zależności od potrzeb można wykorzystać nawozy uniwersalne, jak i dedykowane do konkretnych gatunków. Do nawozów dedykowanych należą Nawóz do Tui i Żywotników granulowany oraz Nawóz do Bukszpanów i Żywopłotów granulowany. Odżywione iglaki to intensywna zieleń igieł oraz piękny zapach.

W pielęgnacji iglaków wykorzystuje się nawozy wieloskładnikowe w granulowanej formie jak chociażby Nawóz do Iglaków granulowany, a także nawozy płynne (Nawóz do Iglaków płynny) i rozpuszczalne (Nawóz do Iglaków rozpuszczalny). Wszystko zależy od osobistych preferencji. W razie wystąpienia brązowienia igieł można wykorzystać Nawóz na Brązowienie Igieł granulowany, który uzupełnienie niedobory magnezu odpowiedzialne za ten stan. Regularne nawożenie wzmacnia odporność iglaków, pozwala na lepsze przezimowanie i poprawia ich wygląd.

Dlaczego iglaki żółkną? Jak temu zapobiec?

Zdarza się, że po pewnym czasie nasze iglaki zaczynają żółknąć. Dlaczego iglaki żółkną? Jedną z przyczyn może być choroba fytoftoroza wywołana przez gatunki grzybopodobnych lęgniowców. U zaatakowanej rośliny system korzeniowy nie jest w stanie pobierać wody i soli mineralnych z gleby, co prowadzi do zatrzymania wzrostu i żółknięcia igieł. Jak temu zapobiec? W przypadku fytoftorozy sytuacja nie prezentuje się najlepiej. Choroba jest praktycznie nieuleczalna, a zaatakowana roślina powinna być usunięta w całości i spalona. Można jednak spróbować z usuwaniem porażonej części iglaka, a pozostałość potraktować preparatem grzybobójczym i obserwować rozwój sytuacji.

Przyczyną żółknięcia iglaków postawionych na balkonie lub tarasie może być również niedostateczne nasłonecznienie rośliny i nieodpowiednie nawadnianie. Iglaki nie lubią zbyt mokrej ziemi, źle się też czują w przesuszonej. Za żółknięcie igieł odpowiada także brak wystarczającej ilości składników pokarmowych i zasadowe pH gleby. Obie rzeczy można wyregulować dzięki stosowaniu nawozów. W sklepie Gardenstart posiadamy szeroki asortyment produktów przeznaczonych do pielęgnacji iglaków.

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2021
pixel