Jaki nawóz do roślin cebulowych?
Jaki nawóz do roślin cebulowych?
Kwiaty cebulowe są bardzo popularnymi roślinami, które często goszczą w naszych ogrodach. Nie bez powodu. Charakteryzują się pięknymi kolorami i różnorodnością, kwitną od wczesnej wiosny do wczesnej zimy. W zależności od gatunku możesz je przezimować w glebie lub wykopać i odpowiednio przechować w domu, a potem cieszyć się nimi przez kolejne sezony. Jednak jeśli chcesz, aby kwiaty długo i pięknie kwitły nie możesz zapominać o odpowiednim nawożeniu. Już teraz możesz się dowiedzieć jaki nawóz do roślin cebulowych wybrać! Zachęcamy do lektury naszego najnowszego artykułu.
Jakie kwiaty cebulowe wybrać?
Kwiaty cebulowe możemy podzielić na dwie kategorie:
- wiosenne, w przypadku których nawożenie jest bardzo ważne, są to m.in. narcyzy, tulipany, hiacynty, cebulice, krokusy, szachownice cesarskie, szafirki.
- letnie, których nawożenie jest konieczne, do tej grupy należą również rośliny bulwiaste. Najpopularniejsze z nich to dalie, mieczyki, lilie, śniedki, begonie czy kanny.
Kiedy nawozić rośliny cebulowe?
Nawożenie roślin cebulowych jest najważniejsze w dwóch terminach. Pierwszy, podczas sadzenia i zaraz po sadzeniu. W tym okresie szczególnie ważne jest dostarczenie kwiatom potasu i fosforu. Pierwsze nawożenie wykonujemy przed sadzeniem, na około 2-4 tygodnie wcześniej, czyli w okresie jesiennym. To pomoże w przygotowaniu cebul do zimy, wzmocni je, aby mogły przetrwać mrozy.
Kolejny etap, czyli nawożenie kwiatów cebulowych na wiosnę, powinno się odbyć w okolicach marca i kwietnia, gdy kwiaty zaczynają wyrastać nad ziemię. Pojawiają się pierwsze zielone liście, pąki kwiatowe i pędy, rośliny są w fazie wzrostu, a niezbędnym składnikiem do prawidłowego wzrostu jest azot.
Kiedy jeszcze stosować nawóz do roślin cebulowych? W pozostałym okresie możemy nawozić rośliny cebulowe co około 3 tygodnie.
Kwiaty takie jak narcyzy i tulipany odżywiaj zaraz po rozpoczęciu wegetacji, ale przed kwitnieniem. Kwiaty, które pobierają bardzo duże ilości składników odżywczych, jak hiacynty, możesz nawozić również podczas kwitnienia.
Bardzo ważne, aby nie nawozić roślin cebulowych zaraz po kwitnieniu, przed przejściem w stan spoczynku, gdyż to zaburzy ich naturalny cykl.
Czym nawozić rośliny cebulowe?
Do nawożenia kwiatów cebulowych możesz wykorzystać nawóz do roślin cebulowych w płynie lub nawóz granulowany. My do odżywiania szczególnie polecamy uniwersalny Nawóz do Roślin Kwitnących i Balkonowych płynny lub specjalny Nawóz do Roślin Cebulowych granulowany. Ten drugi doskonale się nada również do niezbędnego zabiegu wzmacniania cebulek tulipanów, jeśli posiadasz je w swoim ogrodzie.
Jak przygotować stanowisko dla roślin cebulowych?
Jeśli chcemy mieć piękne i kolorowe kwiaty cebulowe, poza nawożeniem musimy pamiętać o innych elementach uprawy. Przede wszystkim przygotuj dla nich odpowiednie stanowisko. Dla kwiatów cebulowych najlepiej wybrać miejsce półcieniste lub słoneczne, natomiast podłoże musi być żyzne, przepuszczalne i próchnicze. Gleba powinna być wilgotna, ale nie można doprowadzić do zatrzymywania się jej, szczególnie w okresie kwitnienia.
Po wybraniu odpowiedniego stanowiska trzeba je przygotować pod uprawę roślin cebulowych. Usuń wszystkie chwasty i przekop podłoże, jeśli jest zbyt ciężkie i gliniaste dodaj kompost lub piasek, dzięki czemu stanie się lżejsza i przepuszczalna, oraz torf dla zakwaszenia.
Kiedy sadzić kwiaty cebulowe?
Kwiaty cebulowe sadzimy wiosną lub jesienią. Wiosną, pod koniec kwietnia i na początku maja, sadzimy kwiaty cebulowe letnie (te, które zakwitają latem), np. begonie, jaskry, ismeny, frezje czy mieczyki. Te rośliny nie zimują, dlatego po okresie kwitnienia musimy je wykopać i zabrać do domu. Kwiaty wiosenne, takie jak przebiśniegi, tulipany, szafirki czy krokusy sadzimy jesienią (od września do listopada). Jeśli jesień jest ciepła, co często się zdarza w ostatnich sezonach, możesz je sadzić także w grudniu.
Pielęgnacja roślin cebulowych
Jak zawsze, bardzo ważne jest podlewanie. Należy robić to tak, aby gleba nie była długo wilgotna. Jeśli w Twoim ogrodzie jest z tym problem, podłoże nie przepuszcza szybko wody, wykonaj specjalny drenaż. Gdy rośliny cebulowe są zbyt długo w wilgotnym otoczeniu, szybko gniją.
Co jest ważne w dalszej pielęgnacji kwiatów cebulowych? Poza odpowiednim nawożeniem, do którego możesz wykorzystać wieloskładnikowe nawozy do kwiatów cebulowych, np. Nawóz na kwiaty ogrodowe, Nawóz do roślin cebulowych, pamiętaj o regularnym podlewaniu. Kiedy rośliny cebulowe przekwitną, koniecznie usuń im główki, dzięki czemu nie stracą energii i będą mogły wytwarzać nowe cebule. Po usunięciu główek, w czerwcu, zrezygnuj z podlewania. Regularnie usuwaj przekwitłe kwiaty. Zimą, w zależności od gatunku, zostawiamy je w glebie na przezimowanie lub wykopujemy cebulki i przechowujemy w pojemnikach, w ziemi, w zaciemnionym miejscu.