Jak skutecznie i bezpiecznie udrożnić rury w kuchni?

2020-02-28
Jak skutecznie i bezpiecznie udrożnić rury w kuchni?

Jak skutecznie i bezpiecznie udrożnić rury w kuchni?

Dla każdej osoby, która zajmuje się gospodarstwem domowym, mało jest równie irytujących sytuacji jak te, kiedy zatyka się odpływ w kuchennym zlewie. Dochodzi do tego jednak bardzo często z powodu intensywnego mycia naczyń czy opłukiwania produktów żywnościowych. Jak poradzić sobie z zatkanymi rurami w kuchni i zrobić to w pełni bezpieczny sposób?

Woda stojąca w zlewie, zatkany odpływ, nieprzyjemne zapachy - to oznaki tego, że czas wziąć sprawy w swoje ręce, czyli przeczyścić i odetkać rury, aby móc komfortowo korzystać z kuchni. Zamiast jednak skupiać się od razu na skutecznych metodach udrażniania rur, warto najpierw się zastanowić, czy nie lepiej stosować się do kilku zasad, które pozwolą ograniczyć osadzanie się w odpływie resztek jedzenia czy tłuszczu. Podstawową kwestią jest pozbywanie się z garnków i talerzy pozostałości z posiłku przed przystąpieniem do ich mycia. Pozwoli to na nieprzedostawanie się do odpływu dużych kawałków żywności, która okleja rury i prowadzi do powstawania zatorów.

Inna sprawa to obieranie owoców i warzyw nad kranem - efektem takiego zwyczaju może być także osadzanie się w odpływie sporej ilości odpadków. Warto zastosować sitko, aby wyłapywać resztki, niestety nie jest ono w stanie poradzić sobie ze wszystkimi zanieczyszczeniami, gdy ma się w zwyczaju mycie naczyń bez wcześniejszego wyrzucenia do śmieci większych kawałków jedzenia czy też obieranie w zlewie warzyw. Równie niedobrym pomysłem jest mycie w kuchennym zlewie sprzętów zabrudzonych ziemią, cementem czy smarami. Takie praktyki także prowadzą do nieprzyjemnego zatykania się kranu.


Dobre sposoby na odetkanie rur w kuchni



Często jednak nawet najlepsza prewencja nie pozwala zapobiec zatykaniu się odpływu, więc gdy dochodzi do podobnej sytuacji, pojawia się pytanie, jak udrożnić rury w kuchni? Pierwsze na myśl przychodzą do głowy metody z wykorzystaniem różnych narzędzi, które używane są od wielu lat. Są to między innymi:

przepychaczka - urządzenie o nieskomplikowanej budowie, opartej na drewnianym trzonku i gumowym zakończeniu w kształcie kielicha. Ten bardzo rozpowszechniony w polskich domach sprzęt dobrze radzi sobie z zatorami w wysokich partiach rury odpływowej, niestety nie jest w stanie skutecznie zadziałać w przypadku większego kłopotu, na przykład zatoru na kolanku,

spirala - jest to odpowiedni sposób w przypadku zatorów, które powstały w głębszych częściach rury. Spirala ma ostro zakończoną końcówkę i wprowadzą się ją do odpływu, intensywnie kręcąc korbą. Najłatwiej operować sprężyną w dwie osoby - jedna z nich powinna pilnować wprowadzania spirali do rury, a druga obsługiwać korbę. Spirali nie powinno się wykorzystywać przy plastikowych rurach, ponieważ można je wtedy uszkodzić.

Jeśli ma się dostęp do syfonu, warto go odkręcić, aby poradzić sobie na przykład z zatorem na kolanku. W pełni manualne usunięcie zanieczyszczeń jest skuteczniejsze niż korzystanie z przepychaczki. Dotyczy to jednak tylko zatoru w górnej partii rur, do której ma się dostęp. Metody mechaniczne mogą wydać się komuś dość męczące i niezbyt estetyczne, dlatego istnieją także inne sposoby na to, aby odetkać rury w kuchni.

Chemiczne proszki do udrażniania rur



Dla wielu osób zdecydowanie wygodniejszym sposobem na radzenie sobie z zatorami jest korzystanie z proszków do udrażniania rur. Popularne na rynku są chemiczne preparaty oparte na bardzo silnych środkach żrących. Takie produkty powinny być używane z najwyższą ostrożnością, ponieważ ich kontakt ze skórą może prowadzić do oparzeń. Chemicznych proszków czy płynów nie powinno także używać się do rur aluminiowych, ponieważ można je w ten sposób zniszczyć.

Według specjalistów zwykłe proszki do udrażniania rur należy stosować w celu niedopuszczenia do zatkania się odpływu, a nie w momencie, gdy powstanie już zator. Jest to spowodowany tym, że preparat może nie poradzić sobie z rozległym zatorem i zwyczajnie skamienieć, powodując jeszcze większy kłopot. Między innymi dlatego warto sięgnąć po ekologiczne środki do udrażniania rur.

Ekologiczne udrażnianie rur



Wiele osób, nie chcąc stosować środków opartych na silnie żrących składnikach, decyduje się na zdecydowanie bezpieczniejsze rozwiązania, w postaci ekologicznych preparatów. Niektórzy wytwarzają tego rodzaju środki domowymi sposobami, wykorzystując do tego na przykład sodę oczyszczona oraz ocet. Mimo przyjemności, którą daje własne tworzenie środków czystości, nie są one zbyt skuteczne i nie poradzą sobie z większymi zatorami. Aby działać z pełną mocą, korzystając przy okazji z ekologicznego preparatu, warto postawić na bioudrażniacz do kuchni od BioStart.

Ten środek jest mieszaniną dobrze wyselekcjonowanych mikroorganizmów, które z dużą dozą skuteczności rozpuszczają na przykład białka, tłuszcze i skrobię. Preparat od BioStart jest w pełni naturalny i bezpieczny dla systemu sanitarnego, zapewnia świeży zapach i dociera w trudno dostępne miejsca. Używając go raz na kilka tygodni, można zapomnieć o zatorach w kuchennych rurach, a przy okazji mieć pewność pełnego bezpieczeństwa, którego nie dają środki oparte na mocnych chemikaliach.
Pokaż więcej wpisów z Luty 2020
pixel