Jak przygotować ziemię pod warzywa?

2024-03-20
Jak przygotować ziemię pod warzywa?

Jak przygotować ziemię pod warzywa?

Jednym z czynników, które wpływają na nasze warzywne uprawy jest ziemia. Dzięki wcześniejszemu, odpowiedniemu przygotowaniu podłoża, możesz liczyć na obfite i urodzajne plony. Jeśli chcesz się cieszyć smacznymi, ekologicznymi oraz zdrowymi warzywami w swoim ogrodzie, zapoznaj się z naszym artykułem, dzięki któremu dowiesz się, jak przygotować ziemię pod warzywa wiosną oraz jaka ziemia jest najlepsza.

Jaka ziemia pod warzywa?

Ziemia pod warzywa powinna mieć konkretne właściwości. Musi mieć gruzełkowatą strukturę, czyli nie może być ani za lekka, ani za bardzo zbita. Dzięki temu powietrze łatwo dociera do głębokich warstw i pozwala utrzymać odpowiednią wilgotność podłoża. Taki typ gleby szybko się nagrzewa, co jest bardzo korzystne dla uprawy warzyw. Ziemia pod warzywa powinna zawierać dużo próchnicy, a najważniejszą jej cechą, dzięki której uzyskamy obfity plon w ogrodzie, jest żyzność. Gleba musi być bogata w składniki pokarmowe konieczne do rozwoju roślin, a jej pH powinno być obojętne, w granicach 6,5-7,4.
Zwykle ziemia, która jest w naszych ogrodach, nie posiada wyżej wymienionych cech, dlatego musimy ją odpowiednio przygotować zanim rozpoczniemy uprawy. Poniżej przedstawiamy kompleksowe informacje, jak przygotować ziemię pod warzywa oraz czym powinna się wyróżniać.

Odchwaszczenie ziemi pod warzywa

Pierwszym niezbędnym zabiegiem przygotowującym podłoże pod uprawę warzyw jest odchwaszczenie gleby. To szczególnie ważna i trudna czynność w pierwszym sezonie upraw, gdy dopiero rozpoczynasz przygodę z hodowlą warzyw w ogrodzie. Jedną z metod odchwaszczania ziemi jest bardzo dokładne i głębokie przekopanie ziemi. Chwasty muszą zostać wykopane razem z korzeniami, do tego najlepiej użyć specjalnych wideł. Zrezygnujmy ze szpadla, który może pociąć korzenie chwastów, a to w odróżnieniu od wyrwania ich z korzeniami, nie będzie zapobiegać ponownemu wyrastaniu roślin.

Mimo tego, że najważniejsze odchwaszczanie odbywa się na przed inicjacyjną uprawą warzyw, zabieg ten musimy przeprowadzać regularnie. Przez cały czas musimy doglądać i pozbywać się niechcianych roślin, które stanowią konkurencję dla uprawianych warzyw, zabierając wodę i składniki pokarmowe.

Ziemia pod warzywa - jak poprawić jej strukturę?

Kolejnym zabiegiem, który powinniśmy wykonać w ogrodzie, jest poprawa struktury gleby. Jak już wspomniano wcześniej, powinna być gruzełkowata. W tym momencie należy wykonać spulchnianie gleby. To działanie poprawi jej przepuszczalność i ułatwi swobodny przepływ wody.

Przygotowanie gleby jest zależne głównie od tego, jaką ziemię mamy w ogrodzie. Jeśli jest zwarta i gliniasta wystarczy ją rozluźnić, dodając trochę piasku. Jeśli tego nie zrobimy, warzywa będą miały problemy ze wzrostem. Takie podłoże dłużej się nagrzewa i rośliny są w niej narażone na niższe temperatury.

Większym wyzwaniem jest lekka i piaszczysta gleba, ponieważ dużo trudniej zmienić jej strukturę na tę pożądaną. Taka gleba przepuszcza szybko wodę, co prowadzi do wypłukiwania cennych składników i minerałów, dlatego należy ją zagęścić. Jak zmienić strukturę piaszczystej gleby? Przekop ziemię na ok. 20 cm i wymieszaj z kompostem oraz gliną.

Pamiętaj, że może się okazać, że poprawa struktury ziemi w Twoim ogrodzie jest zbyt skomplikowana. W niektórych przypadkach najlepiej zdecydować się na kupno ziemi do uprawy warzyw w sklepie.

Zmiana kwasowości ziemi pod warzywa

W swoich ogrodach posiadamy ziemię o różnych odczynach pH. Jak już wspomniano wcześniej, idealne pH dla upraw warzywnych topH obojętne (6,5-7,4). Aby sprawdzić, jaki odczyn ma nasza gleba, wystarczy użyć specjalnego kwasomierza glebowego.

Jeśli pH jest podniesione, gleba ma odczyn kwaśny. Zatem, jak odkwasić ziemię pod uprawę warzyw? W tym przypadku przekopujemy ziemię i dodajemy środek odkwaszający, taki jak wapno węglanowe, dolomit czy kreda nawozowa. Nawóz mieszamy z ziemią na głębokości ok. 30 cm. Ten zabieg jest nazywany wapnowaniem gleby i przprowadza się go co 3-4 lata.
Bardzo ważne jest zachowanie jak najdłuższego odstępu między wapnowaniem a nawożeniem NPK. Najlepiej przeprowadzić zbilansowane nawożenie po około 4 tygodniach od wapnowania.

W przypadku obniżonego pH mówimy o odczynie zasadowym. By zakwasić ziemię pod uprawę warzyw, przekopujemy ją z nawozem zakwaszającym, korą torfową, trocinami lub kwaśnym torfem.

Jak użyźnić ziemię pod uprawę warzyw?

Aby plon był zdrowy i obfity, potrzebne są niezbędne składniki odżywcze i minerały. Najlepszym wyborem do wzbogacenia w nie gleby są nawozy organiczne (np. oborniki końskie, bydlęce, kurze) oraz kompost. Takie nawozy można kupić w sklepie, zaś kompost możemy wyprodukować samodzielnie w swoim ogrodzie. To najbezpieczniejszy i najzdrowszy sposób na dostarczenie składników pokarmowych.

Innym sposobem jest użycie popiołu drzewnego. Mają go dużo szczególnie osoby, które korzystają w domu z kominków. Popiół drzewny jest bogaty, m. in. w potas, fosfor i wapń.

Cennym źródłem składników pokarmowych są również nawozy ekologiczne, takie jak produkty marki EKO START: Nawóz do warzyw i ziół, Nawóz do pomidorów i papryki.

Jaką ziemię kupić pod warzywa?

Czasami poprawa struktury gleby jest na tyle skomplikowana, że korzystniej jest kupić specjalnie przygotowaną ziemię w workach w sklepie. Oczywiście, trzeba mieć na uwadze, że w przypadku dużych powierzchni będzie to dość kosztowne.

Jaką ziemię wybrać do uprawy warzyw? Dobrym wyborem będzie ziemia uniwersalna, która ma odczyn pH 5,5-5,6. W sklepach znajdziemy też ziemię przeznaczoną do konkretnego gatunku, np. ziemia do pomidorów, ziemia do warzyw kapustnych.

Metoda “no dig” - ogrodnictwo bez przekopywaniu

Obecnie bardzo popularna jest jest ekologiczna metoda “no dig”. To dużo łatwiejszy i coraz częściej wykonywany sposób na przygotowanie ziemi pod uprawę warzyw. Minimalizuje on uszkodzenia gleby i pozostawia w niej naturalne organizmy. Nie ma konieczności przekopywać ziemi, co jest bardzo pracochłonne.

Jak wygląda proces “no dig”? Wystarczy, co roku, dodawać na powierzchnię gleby materię organiczną, np. zgniły obornik czy kompost organiczny. Ma on naśladować naturalne procesy rozkładu, co pozwala grzybom, roślinom i organizmom glebowym na rozkładanie się. Dzięki temu do gleby jest wprowadzana materia organiczna.

Jakie korzyści przynosi metoda “no dig”?

  • wcześniejsze zbiory - metoda “no dig” pozwala na wcześniejsze rozpoczęcie prac ogrodowym, dzięki czemu szybciej zbierzesz swoje plony.
  • mniej pielenia - dzięki dodawaniu materii organicznej, wieloletnie chwasty, które zostają w ziemi, będą coraz słabsze.
  • oszczędność czasu i kręgosłupa - sposób bez przekopywania jest dużo szybszy, nie trzeba przekopywać i odchwaszczać podłoża. Metoda “no dig” pozwala także na ograniczenie podlewania.
  • lepszy drenaż - przekopywanie ziemi może doprowadzić do jej zgęstnienia, co ogranicza przepływ wody. Inaczej jest w przypadku ściółkowania, które pomaga w utrzymaniu wilgoci.
  • mniej błota w ogrodzie - ściółka kompostowa jest lekka i szybko wysycha. Nawet chwilę po deszczu możesz rozpocząć prace ogrodowe.
Pokaż więcej wpisów z Marzec 2024
pixel