Jak przygotować trawnik do zimy?
Jak przygotować trawnik do zimy?
Przygotowanie trawnika do zimy to szereg prac, które są niezwykle istotne, jeśli chcemy cieszyć się piękną murawą na wiosnę. Podstawowe zabiegi na trawniku, jakie należy wykonać na przestrzeni października i listopada to: grabienie, koszenie, wertykulacja, aeracja, usuwanie chwastów, nawożenie i dosiewki. Jaka jest kolejność prac i jak prawidłowo przygotować trawnik do zimy? Odpowiedź znajdziesz w poniższym artykule.
Grabienie liści na trawniku i koszenie
Jesienią na trawniku pojawia się coraz więcej liści. Systematyczne ich grabienie zapewni dopływ powietrza i słońca, a także zminimalizuje ryzyko wystąpienia chorób grzybowych. Pojawienie się ich może być skutkiem właśnie zalegających liści, które przechodząc proces gnilny, mogą doprowadzić do rozwoju szkodliwych patogenów.
Jeśli nasz trawnik jest sporych rozmiarów, dużym ułatwieniem będzie usunięcie liści poprzez koszenie. Ważne jest, aby kosiarka była wyposażona w kosz. W ten sposób zbieramy wszystkie odpadki z trawnika, które będą stanowiły idealny materiał na kompost. W okresie jesiennym rezygnujemy w związku z tym z koszenia z opcją mulczowania. Trawnik musi być bowiem oczyszczony, a optymalna wysokość trawnika przed zimą powinna wynosić około 5 cm. Jeśli już planujemy koszenie, pamiętajmy, że trawa nie może być mokra. W takiej sytuacji źdźbła trawy nie będą ścinane, tylko będą szarpane. Najlepszym terminem w ciągu dnia na przeprowadzenie koszenia są godziny popołudniowe.
Wertykulacja trawnika przed zimą
Wertykulacja jest zabiegiem, który najczęściej wykonujemy wiosną. Jednak w trakcie tegorocznego sezonu na murawie mogły pojawić się niechciane chwasty. Ich usuwanie może przebiegać na kilka sposobów. Jednym z nich jest właśnie wertykulacja, która pozwala pozbyć się przynajmniej częściowo chwastów dwuliściennych. Dodatkowo podczas wertykulacji oczyszczamy trawnik z filcu i mchu, a także poprawiamy warunki powietrzno-wodne, minimalizując ryzyko pojawienia się chorób grzybowych. Pamiętajmy, że gleba podczas wertykulacji powinna być wilgotna.
Aeracja trawnika przed zimą
Aeracja jest zabiegiem, który często wykonywany jest z wertykulacją. Napowietrzanie gleby zdecydowanie usprawnia przenikanie wody do strefy korzeniowej. Zabieg ten jest bardzo ważny, zwłaszcza przed zimą, gdyż dzięki niemu topniejący śnieg z łatwością będzie wnikał w głąb ziemi. Warto również przeprowadzić piaskowanie trawnika, a w miejscach, gdzie powstały ubytki po chwastach lub po żerowaniu szkodników, można zrobić dosiewkę. Dla lepszego kiełkowania nasiona można wymieszać z nawozem jesiennym.
Usuwanie chwastów z trawnika
Trawnik to miejsce występowania rozmaitych chwastów. Wśród najczęściej spotykanych warto wymienić chwasty o silnym systemie korzeniowym, które najlepiej usuwać ręcznie - są to mniszek lekarski (Taraxalum officinale) czy perz właściwy (Elymus repens), który tworzy liczne korzenie rozłogowe. Również poprzez pielenie należy usuwać gwiazdnicę pospolitą (Stellaria media), która najczęściej pojawia się na brzegach trawników. Dzięki wertykulacji z łatwością pozbędziemy się koniczyny białej (Trifolium repens) o płytkim systemie korzeniowym. Poza mechanicznym pozbywaniem się chwastów, warto pamiętać, że równie istotne jest regularne koszenie, które nie pozwoli chwastom na wydanie nasion. Istotną rolę odgrywa również nawożenie. Zły dobór składników odżywczych może pobudzić niektóre chwasty do wzrostu. W związku z tym tak ważne jest stosowanie w okresie jesiennym nawozów dedykowanych o tej porze roku, takich jak Jesienny Nawóz na Trawnik, Jesienny Nawóz do Roślin Kwaśnolubnych czy Jesienny Nawóz Uniwersalny.
Jeśli chwasty zaczynają dominować, konieczne może okazać się stosowanie odpowiednich herbicydów. Chemiczna walka z chwastami nie zwalnia nas jednak z cyklicznej pielęgnacji trawnika, która odgrywa bardzo dużą rolę przy utrzymaniu go w jak najlepszej kondycji.
Nawożenie trawnika na zimę
Jesienne nawożenie trawnika przeprowadzamy z reguły na przełomie września i października, stosując Jesienny Nawóz do Trawników. Należy go równomiernie rozsypać na całej powierzchni, a następnie podlać murawę. Nawożenie trawnika fosforem i potasem przygotuje go do lepszego przezimowania i zapewni bardzo dobry wiosenny start. W tym okresie nie stosujemy już nawozów azotowych, które mogą pobudzić do wzrostu, przez co roślina nie będzie odporna na mróz i niskie temperatury. Zalecamy również pomiar pH gleby. Jeśli na trawniku występuje mech, to całkiem prawdopodobne, że gleba uległa zakwaszeniu. W takiej sytuacji należy zadbać o jej odpowiedni odczyn. Stosujemy wówczas Wapno Kredowe z Magnezem.
Istnieje jeszcze jeden nawóz - nawóz organiczny - Obornik granulowany. Stosowanie go pod koniec listopada dostarczy trawnikowi wielu składników odżywczych, a także poprawi strukturę gleby.