Jak przygotować Kompost - naturalny nawóz dla roślin

2020-02-27
Jak przygotować Kompost - naturalny nawóz dla roślin

Naturalny nawóz dla roślin - jak przygotować kompost?

Kompost, nazywany potocznie “czarnym złotem ogrodników”, stanowi jeden z najpopularniejszych nawozów organicznych. Jego wykorzystanie niesie ze sobą szereg korzyści m.in. zwiększa żyzność gleby oraz wpływa pozytywnie na wzrost oraz rozwój roślin. Co więcej, proces przygotowania kompostu nie jest skomplikowany i kosztowny, a także pozwala pozbyć się zbędnych odpadów z ogrodu. Jak uzyskać ten naturalny nawóz dla roślin i w jaki sposób przyspieszyć proces kompostowania?

Gdzie ustawić kompostownik?


Budowa kompostownika nie jest konieczna, gdy cały proces ma się odbywać w pryzmie. Wówczas, prace powinny być przeprowadzone w okresie od wiosny do jesieni (przy dodatniej temperaturze). Pomimo tego, że taka metoda kompostowania jest znacznie prostsza i mniej kosztowna, nie prezentuje się zbyt estetycznie w ogrodzie.

Dodatkowo musisz pamiętać, że proces otrzymywania nawozu organicznego z pryzmy może wynosić nawet dwa lata, czyli jest znacznie dłuższy od mineralizacji w kompostowniku.

Konstrukcja kompostownika składa się zwykle z listew i desek oraz przybiera kształt kwadratu lub prostokąta. Musisz jednak pamiętać, żeby nie były one przybite zbyt blisko, ponieważ będzie to hamowało dostęp powietrza. Doskonałą alternatywą jest zakup gotowej konstrukcji w jednym ze sklepów ogrodniczych.

Nie bez znaczenia jest również miejsce, gdzie ustawisz swój kompostownik. Przede wszystkim musi być ono zabezpieczone przed stałym zalaniem przez wodę. Aby kompost szybko nie wysychał, powinien to być również teren w zacienionym stanowisku. Ze względu na wspomniane wcześniej walory wizualne (zwłaszcza, jeśli decydujesz się na kompostowanie w pryzmie), wybierz miejsce gdzieś na uboczu ogrodu.

Jak przygotować kompost?


Bez względu na to, czy zdecydowałeś się na przygotowanie kompostu w pryzmie, czy też w kompostowniku, musisz przestrzegać tej samej metody formowania poszczególnych warstw. Na samym początku powinieneś przystąpić do tzw. warstwy drenażowej, która składa się z połamanych gałęzi (ok. 20 cm), ułożonych na dnie. Zapewni ona odpowiednią cyrkulację oraz odpływ wody. Następnie możesz przystąpić do ułożenia warstwy, której zadaniem będzie utrzymywanie wszystkich składników w kompoście oraz hamowanie ich wnikania w głąb ziemi. W tej roli doskonale sprawdzi się torf czy słoma. Kolejne warstwy to odpadki roślinne (z których chcesz uzyskać nawóz), poprzekładane ziemią ogrodową lub rozkruszoną gliną. Musisz jednak pamiętać, aby nie ubijać poszczególnych warstw (ze względu na dopływ powietrza) oraz aby wysokość pryzmy nie przekraczała 1,5 metra.

Jakie składniki nadają się na kompost? W tej roli doskonale sprawdzą się:
● skoszona trawa,
● liście większości krzewów i drzew,
● chwasty (które nie zawiązały nasion),
● gałęzie rozdrobnione na trociny,
● uszkodzone owoce,
● organiczne odpadki z gospodarstwa domowego np. obierki warzyw,
● muł ze stawu,
● popiół drzewny,
● zużyte torebki herbaty itp.

W procesie przygotowania kompostu należy jednak unikać roślin zaatakowanych przez choroby lub rozwijających się w pobliżu ruchliwych ulic. Do kompostownika nie powinno się również wrzucać resztek cytrusów (ze względu na dżdżownice), gotowanego mięsa i kości, a także odchodów zwierząt domowych. Warto również pamiętać, że igły cisa wydzielają trujący alkaloid (taksynę), z kolei liście takich drzew jak dąb czy olcha mogą hamować rozwój innych mikroorganizmów.

Proces kompostowania - jak go przyspieszyć?


Zazwyczaj w pełni dojrzały kompost jest gotowy po upływie 1,5 roku, niemniej proces ten można znacznie skrócić. W tym celu stosuje się często specjalne preparaty, które przyspieszają zachodzące procesy rozkładu materiału. Należy do nich m.in. KompostGarden. Skutecznym sposobem jest również dodanie niewielkiej ilości nawozu azotowego do wody, którą podlewana jest pryzma. Do naturalnych metod można zaliczyć m.in. wrzucanie do kompostownika znalezionych w ogrodzie dżdżownic lub też liści żywokostu lekarskiego.

Kompost sprawdzi się doskonale w trakcie nawożenia rozmaitych roślin w Twoim ogrodzie. Jak widać, jego przygotowanie nie jest skomplikowanym procesem, a dodatkowo pozwala na pozbycie się nagromadzonych odpadów.
Pokaż więcej wpisów z Luty 2020
pixel