Jak prawidłowo uprawiać rośliny w doniczkach

2020-04-17
Jak prawidłowo uprawiać rośliny w doniczkach

Jak prawidłowo uprawiać rośliny w doniczkach

Uprawa roślin doniczkowych wymaga spełnienia kilku warunków, które zapewnią im prawidłowy wzrost.

Dobór stanowiska

Są rośliny, które będą czuły się rewelacyjnie na słonecznym parapecie, ale i takie, które zdecydowanie preferują półcień. Są również takie, dla których miejsce do ekspozycji powinniśmy bardzo dobrze przeanalizować, gdyż nie tolerują przestawiania – najczęściej objawia się to gubieniem liści.

Rośliny na słoneczny parapet

Na stanowisku słonecznym sprawdzą się kalanchoe, oleander, bugenwilla, strelicja królewska, epipremnum złociste, kaktusy i sukulenty, cyklomeny, juki i wężownice.

Rośliny w miejsca zacienione

W pomieszczeniach z ograniczonym dostęp do światła sprawdzą się takie rośliny jak: zamiokulkas, kliwia, bluszcz, monstera, skrzydłokwiat, fuksja, nefrolepis wyniosły i araukaria.

Rośliny, które nie tolerują przestawiania

Rośliny często przyzwyczajają się do jednego miejsca i zmianę stanowiska mogą odchorować. Takim przykładem jest fikus Benjamina, które reaguje utratą liści, gdy go przestawiamy. W związku z tym warto przemyśleć docelowe stanowisko dla tej rośliny.

Sposób podlewania – góra, dół i zraszanie

Rośliny możemy podlewać od góry, nie polewając jednak liści. Taki sposób podlewania przeprowadzamy jeśli gleba na głębokości 2-3 cm jest przesuszona – wówczas podlewanie od góry sprawi, że woda swobodnie dotrze do korzeni. Zbyt częste podlewanie może powodować zastoje wody, a tym samy gnicie korzeni.
Podlewanie od dołu polega na zanurzaniu doniczki w pojemniku z wodą – taki sposób podlewania odpowiada paprociom i storczykom.
Zraszanie roślin jest szczególnie wskazane w okresie zimowym, kiedy powietrze jest przesuszone. Zraszanie to bardzo istotny zabieg przy uprawie hoji i gardenii. Nie zraszamy jednak roślin pokrytych włoskami, takich jak chociażby fiołki afrykańskie czy gloksynie.

Odpowiednie podłoże

Odpowiednie podłoże do uprawy roślin doniczkowych to podstawa udanej uprawy roślin domowych. Podczas przesadzania idealnie sprawdzi się ziemia lekka uniwersalna z nawozem. Skład podłoża zapewnia idealny warunki do rozwoju bryły korzeniowej, a zawartość nawozu startowego sprawia, że roślina otrzymuje zbilansowaną dawkę substancji odżywczych. Warto poszukać podłoża, które zawiera włókna drzewne, których użycie ma wymierny wpływ na zmniejszenie zużycia pokładów torfu. Dzięki włóknom drzewnym mamy wymierny wpływ na zmniejszenie zużycia pokładów torfu.

W trosce o korzenie, czyli nieoceniony wpływ keramzytu i hydrożelu

Aby jeszcze polepszyć środowisko do rozwoju, warto wymieszać ziemię z Hydrożelem, który zapewnia stałą wilgotność podłoża, poprawia strukturę ziemi i zapobiega tym samym zjawisku gnicia korzeni. Bardzo istotne na etapie sadzenia roślin jest również zapewnienie drenażu w postaci keramzytu, którym wypełniamy dno doniczki. Dopiero na keramzyt wsypujemy ziemię wymieszaną z Hydrożelem, następnie umieszczamy roślinę na takiej wysokości, na jakiej rosła w poprzednim pojemniku i całość podlewamy. Zastosowanie się do powyższych wskazówek to sprawdzony sposób na udaną uprawę roślin doniczkowych.
Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2020
pixel