Jak pielęgnować trawnik po zimie?

2024-03-14
Jak pielęgnować trawnik po zimie?

Jak pielęgnować trawnik po zimie? Kompleksowy Przewodnik Pielęgnacji

Wiosenna pielęgnacja trawnika to fundament, na którym opiera się zdrowie i estetyka naszego ogrodu. Zmęczona zimą murawa potrzebuje konkretnego wzmocnienia – odpowiednich zabiegów regeneracyjnych oraz nawozu wiosennego, które stymulują krzewienie darni i zwiększają odporność na stresy środowiskowe.

Z tego artykułu dowiesz się:

  - Jakie zabiegi wykonać na trawniku wiosną?

  - Kiedy zaplanować pierwsze nawożenie trawnika po zimie?

  - Dlaczego warto wapnować trawnik?

  - Jaki nawóz na trawę sprawdza się najlepiej?

  - Co zrobić, gdy na trawniku pojawił się mech?

Renowacja trawnika po zimie

Wiosenne zabiegi na trawnik po zimie

Każdy trawnik to inna historia. W zależności od stanu, w jakim się znajduje, wymaga odpowiedniego podejścia. Aby efektywnie zaplanować działania regeneracyjne i oszczędzić trawie niepotrzebnego stresu, pracę najlepiej rozpocząć od dokładnego zdiagnozowania potrzeb trawnika – zbadania pH gleby, ocenienia uszkodzeń oraz poziomu zagęszczenia filcu, sprawdzenia murawy pod kątem oznak chorób czy żerowania szkodników.

Grabienie trawnika

Pierwszym krokiem, który zawsze warto wykonać wiosną jest oczyszczenie trawnika z zalegającej martwej materii, która ogranicza korzeniom trawy dostęp do powietrza, światła czy wody. W celu usunięcia liści, gałęzi, patyków; filcu warto sięgnąć po grabie wachlarzowe, które pozwalają łatwo zebrać większą ilość odpadów za jednym zamachem.

Zielona wskazówka: Grabienie można wykonać w marcu, jednak należy zwrócić uwagę, czy gleba nie jest zbyt mokra. Błotniste, miękkie podłoże często sprawia, że zęby grabi niepotrzebnie usuwają także zdrowe źdźbła trawy, które powinny pozostać w gruncie.

Usuwanie filcu – wertykulacja trawnika

W przypadku grubej warstwy filcu grabienie zwykle nie wystarcza i konieczna jest wertykulacja. To zabieg polegający na pionowym nacinaniu darni na głębokość ok. 5 mm przy pomocy wertykulatora, który wyglądem przypomina kosiarkę. Noże przecinają filc, ułatwiając jego usuwanie (dlatego po wertykulacji ponownie porządnie wygrabiamy teren), a dodatkowo napowietrzają glebę poprzez tworzenie małych szczelin.

Zielona wskazówka: Wertykulacji nie przeprowadza się na trawniku liczącym mniej niż 2 lata, gdyż zabieg może powodować uszkodzenia młodej trawy.

Aeracja trawnika, czyli jak poprawić przepuszczalność gleby

Podłoże po zimie często jest zbite, przez co występują zastoje wody, a korzenie roślin mają utrudniony dostęp do składników odżywczych. Wiosenna aeracja trawnika to skuteczny sposób na rozluźnienie gleby i poprawę drenażu. W celu przeprowadzenia tego zabiegu należy zaopatrzyć się w aerator – specjalne urządzenie wykonujące nakłuwanie (nie cięcie) darni. Najprostszym aeratorem są widły, jednak sprawdzają się one tylko przy mniejszych powierzchniach. Na większych posesjach zdecydowanie lepszy będzie aerator ręczny lub aerator sandałowy.

Głównym efektem aeracji jest poprawa przepuszczalności gleby. Kolce nakłuwające glebę tworzą kanały powietrzne, dzięki którym woda i powietrze łatwiej docierają do korzeni. Ponadto zabieg stymuluje rozwój systemu korzeniowego oraz sprawia, że gleba lepiej przyswaja składniki odżywcze z nawozów, co przekłada się na zdrowie roślin i bujniejszy wzrost trawnika.

Zielona wskazówka: Aerację najlepiej wykonywać między marcem a majem.

Kiedy zaplanować pierwsze nawożenie trawnika po zimie?

Pierwsze nawożenie trawnika najlepiej wykonać wczesną wiosną (w zależności od regionu – w marcu lub kwietniu), gdy temperatura podłoża ustabilizuje się w granicach 5–10°C. Wcześniej warto zaplanować pierwsze koszenie trawnika, które ułatwi granulkom dotarcie do gleby. Skrócona trawa minimalizuje także ryzyko spalenia murawy, do którego może dojść w wyniku gromadzenia się nawozu na dłuższych źdźbłach trawy.

Pierwsze nawożenie po pierwszym koszeniu

Koszenie trawnika należy przeprowadzić w bezdeszczowy dzień – ważne, aby darń była sucha. Duże znaczenie ma także ustawienie oraz ostrość noży kosiarki, które powinny być ostre jak brzytwa (inaczej będą wyrywać i uszkadzać darń). Trawę ścinamy na wysokość ok. 6 cm. Materiał zebrany po koszeniu i przesuszeniu możemy wykorzystać jako ściółkę pod rośliny. Do “Zimnej Zośki” – 15 maja – mogą pojawiać się wiosenne przymrozki, więc skoszona trawa nieco zabezpieczy uprawy w gruncie.

Dlaczego warto wapnować trawnik?

Silnie zakwaszone podłoże utrudnia korzeniom darni przyswajanie składników odżywczych oraz stymuluje rozwój mchu. Trawnik najlepiej rośnie w glebie o pH w zakresie 6,0–7,0. Ponieważ po zimie podłoże często jest nadmiernie zakwaszone (pH utrzymuje się poniżej 5,0), przed pierwszą aplikacją nawozu azotowego zaleca się uregulowanie odczynu. Wapnowanie trawnika ma na celu podwyższenie pH, a więc odkwaszenie gruntu. To ważny zabieg pielęgnacyjny, do którego najczęściej wykorzystuje się dolomit lub Eko Kredę (wapno nawozowe z kwasami humusowymi).

Zielona wskazówka: Jeśli zastosowaliśmy nawóz wapniowy, z pierwszym nawożeniem trawnika powinniśmy odczekać co najmniej 4 tygodnie.

Wiosenne nawożenie trawnika. Jaki nawóz sprawdza się najlepiej?

W pierwszym nawożeniu trawnika znakomicie sprawdza się nawóz na trawnik max o zwiększonej zawartości azotu – aż 20%. To prawdziwa rakieta wśród nawozów i nasz wiosenny bestseller! Cieszy się zaufaniem ogrodników, dzięki wysokiej skuteczności. Zdobył opinię najlepszego nawozu wiosennego do trawy z kilku względów:

  1) Po pierwsze, po zimowym okresie spoczynku, trawnik potrzebuje energii do wznowienia aktywnego wzrostu. Azot wspiera ten proces, przyspieszając regenerację i rozwój trawy.

  2) Po drugie, skład nawozu opracowano, uwzględniając najważniejsze potrzeby pokarmowe traw. Wczesną wiosną obserwuje się wysokie niedobory składników odżywczych, które nawóz trawnik max pozwala bardzo szybko zaspokoić. Zaopatruje glebę m.in. w fosfor i potas – kluczowe pierwiastki wspierające rozwój części nadziemnych oraz podziemnych roślin.

  3) Po trzecie, wygodna formuła granulatu umożliwia ogrodnikom łatwą i wygodną aplikację nawozu na trawniku.

Wiosenne nawożenie trawnika jest sekretem gęstego, zielonego trawnika, który stanowi ozdobę ogrodu. Na start warto zaaplikować wieloskładnikowy nawóz NPK o zwiększonej zawartości azotu, a później, kiedy trawa już się zregeneruje, można przejść na bardziej zbilansowany nawóz na trawnik, który pozwoli ograniczyć częstotliwość koszenia. Oczywiście, nawóz na trawnik max można stosować przez cały sezon (w zalecanych odstępach czasowych), jednak trzeba się liczyć z częstszą koniecznością skracania źdźbeł.

Zielona wskazówka: Po aplikacji nawozu na trawnik należy nawodnić teren, aby przyspieszyć rozpuszczanie granulek i usprawnić absorpcję składników odżywczych.

Mech na trawniku? Sięgnij po nawóz interwencyjny

Ogrodnikom borykającym się z problemem mchu na trawniku przyda się natomiast wsparcie w postaci nawozu interwencyjnego Żelazo Antymech. Poza zabiegami pielęgnacyjnymi mającymi zlikwidować przyczynę występowania mchu – którą jest najczęściej słaba przepuszczalność gleby, zacienienie, wysoka kwasowość podłoża, nadmierna wilgotność lub niedobór składników odżywczych – warto zastosować nawóz zawierający w składzie żelazo (Fe).

Podsumowując, wiosenna pielęgnacja trawnika wymaga zarówno wiedzy, jak i umiejętności diagnostycznych. Aby odpowiednio zadbać o posesję, należy dokładnie rozpoznać potrzeby swojego trawnika i zastosować właściwe zabiegi pielęgnacyjne. W Gardenstart oferujemy specjalistyczne nawozy dedykowane, z którymi uzyskasz efekt “zielonego dywanu”.

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2024
pixel