Jak dbać o czystość w kuchni?

2020-02-28
Jak dbać o czystość w kuchni?

Jak dbać o czystość w kuchni?

Kuchnia to miejsce w domu, na które powinno zwracać się szczególną uwagę podczas generalnego sprzątania. W tym pomieszczeniu przygotowuje się oraz spożywa posiłki, dlatego wszelkie zanieczyszczenia, bakterie czy pleśń powinny być regularnie wymywane i czyszczone, aby kuchnia była bezpiecznym i zdrowym miejscem nawet dla bawiących się dzieci. W jaki sposób dbać o czystość w przestrzeni kuchennej, aby kojarzyła się ona zawsze ze świeżością oraz schludnością?

Kuchnia brudzi się najszybciej ze wszystkich pomieszczeń domowych, ponieważ się w niej gotuje, miksuje, piecze czy je. Szczególnie, gdy w domu są małe dzieci, tempo popadania kuchni w nieład zdecydowanie przyśpiesza. Zamiast jednak decydować się na nieregularne wielkie sprzątanie, kiedy walczy się z toną naczyń, tłustymi plamami na szafkach i kuchence, lepiej wyrobić u siebie i domowników kilka nawyków, które pozwolą na wygodniejsze utrzymywanie czystości w kuchni. Podstawą jest mycie naczyń po każdym posiłku lub wstawianie ich do zmywarki, szybkie reagowanie, gdy na przykład woda wykipi i pobrudzi kuchenkę, oraz częste przecieranie szafek.

Zabrudzenia kuchenne mają to do siebie, że lepiej szybko je usunąć, niż czekać aż zaschną. Czyszczenie kuchenki mleczkiem po kilkumiesięcznej przerwie czy zmaganie się z brudnymi talerzami sprzed kilku dni nie należy do najprzyjemniejszych czynności.

Szczególną uwagę warto też poświęcić szafkom, na których osadza się kurz i tłuszcz, roznoszony po pomieszczeniu w trakcie gotowania. Tworzą one wspólnie specyficzną maź, która jest bardzo trudna do usunięcia, gdy regularnie jej się nie zmywa. Należy pamiętać także o szczytach szafek, przecierając je płynem do mycia naczyń i specjalnym przeciwkurzowym preparatem. Jeśli ma się w kuchni meble wykonane z bardzo delikatnego drewna, warto postawić na ekologiczne środki czyszczące.

Ogólne zasady pozwalające utrzymać porządek w kuchni


Można bardzo dokładnie myć kuchenkę, lodówkę, okap czy mikrofalówkę, a zapomnieć o podstawowych kwestiach, które nie pozwolą na utrzymanie odpowiedniej higieny w miejscu spożywania i przygotowywania potraw. Najważniejszymi z nich są:

Zasada “góra-dół” - kuchnie powinno czyścić się od najwyższych szafek aż po podłogę, ponieważ łatwiej wtedy zetrzeć strącany niżej kurz. Odwrócenie tej metody nie zapewnia zbyt wysokiej skuteczności utrzymywania higieny.

Częste opróżnianie kosza - aby w kuchni nie namnażały się bakterie oraz owady, należy regularnie wyrzucać śmieci. Dobrze wprowadzić zasadę segregacji, ponieważ bio-odpady powinny być wynoszone częściej niż na przykład plastik.

Chowanie owoców - nie powinno zostawiać się przekrojonych owoców na stole czy szafkach oraz warto przecierać plamy z soku i innych słodkich produktów. Nie stosując się do tej zasady, zaprasza się do kuchni owady oraz muszki owocówki.

Wykorzystywanie i pranie ściereczek - w kuchni warto pod ręką mieć ręczniki papierowe oraz ściereczki, ponieważ można nimi szybko przetrzeć nieczystości, o które tak łatwo jest w miejscu, gdzie przygotowuje się potrawy. Używając ściereczek, należy stosować każdą z nich do innych celów - ta od wycierania naczyń nie powinna służyć do przecierania szafki. Regularne pranie ściereczek w wysokich temperaturach pozwoli na pozbycie z nich groźnych bakterii.

Dokładne sprzątanie kuchni


Stosując się już do ogólnych zasad porządkowania kuchni, warto skupić się także na detalach, aby to pomieszczenie było synonimem czystości i świeżości. Ważne kuchenne sprzęty, takie jak lodówka, zmywarka, kuchenka czy mikrofalówka powinny być regularnie czyszczone, aby w ich wnętrzu nie dochodziło do namnażania się drobnoustrojów. Lodówkę, nawet model NoFrost, warto raz w miesiącu przemywać wodą z cytryną lub octem czy specjalnym ekologicznym preparatem, co zapewni przyjemny zapach i bezpieczeństwo przechowywania żywności.

Także mikrofalówkę i kuchenkę można wyczyścić przy pomocy takich naturalnych składników jak soda czy ocet. Do mikrofalówki warto włożyć miseczkę z wodą i octem lub sokiem z cytryny i podgrzać ją. Spowoduje to usunięcie ze ścianek osadów i tłuszczy. Kuchenkę warto myć sodą oczyszczoną, która po kontakcie z wodą tworzy czyszczącą pianę. Warto zostawić ją na kilka godzin na powierzchni kuchenki, a potem przystąpić do intensywnego szorowania jej gąbką.

Nie wolno zapominać o regularnym udrażnianiu rur w kuchni


Wiele osób, które bardzo skrupulatnie dba o swoją kuchnię, zapomina jednak często o jednym bardzo ważnym elemencie, mianowicie udrażnianiu rury odpływowej od zlewu. Brak tego rodzaju działań skutkuje często nieprzyjemną niespodzianką, kiedy woda nie chce spływać i trzeba zająć się odtykaniem zatoru. W takich chwilach może przydać się spirala czy proszek do udrażniania rur. Najlepiej wybrać środek w pełni ekologiczny, który nie jest oparty na żrących chemikaliach, ale mikroorganizmach, który radzą sobie z rozpuszczaniem tłuszczów oraz innych zanieczyszczeń. Bioudrażniacz do kuchni od BioStart to polecany środek o w pełni naturalnym i bezpiecznym działaniu. Czysta kuchnia to także drożny odpływ, o czym warto pamiętać, regularnie korzystając z ekologicznego udrażniacza do rur.
Pokaż więcej wpisów z Luty 2020
pixel