Facelia błękitna - wysiew i uprawa rośliny miododajnej - na poplon, miód lub łąkę kwietną
Facelia błękitna - wysiew i uprawa rośliny miododajnej - na poplon, miód lub łąkę kwietną
Facelia błękitna
Facelia błękitna (Phacelia tanacetifolia Benth.) jest gatunkiem z rodziny ogórecznikowatych (Boraginaceae), której zwyczajowa nazwa to wiązanka wrotyczowa. Jest to roślina uprawiana na zielony nawóz, a dzięki właściwościom miododajnym jest szczególnie cenione przez pszczelarzy. Jako roślina jednoroczna facelia należy do grupy najczęściej wybieranej do wzbogacenia mieszanek łąkowych, a także jest kupowana przez ogrodników, którym zależy na wysianiu poplonu na przełomie lipca i sierpnia. Jakie wymagania glebowe ma facelia, kiedy ją siać, jakie ma zastosowanie? Tego wszystkiego dowiecie z naszego poradnika. Zapraszamy do lektury.
Wymagania glebowe facelii błękitnej
Wymagania glebowe facelii są niewielkie. Ta cenna roślina może być uprawiana w każdych warunkach, jednak większe plony osiągniemy na glebach żyznych. Odmiana facelii Stala, którą można zakupić w naszym sklepie, to nie tylko roślina ozdobna, która osiąga 30-70 cm wysokości. Obsiewanie warzywników facelią błękitną to ekologiczny sposób na poprawę wyjałowionego podłoża i wzbogacenie go w cenną materię organiczną. Niskiej jakości gleby z pewnością skorzystają na wysiewie facelii w formie poplonu - nawet, jeśli siew odbędzie się pod koniec sierpnia.
Siew i uprawa facelii błękitnej
Facelia należy do jednej z najczęściej wysiewanych roślin miododajnych. W naszym kraju uprawiana jest jako roślina jednoroczna. Termin siewu oscyluje między marcem a wrześniem. Nasiona facelii wysiewa się w związku z tym w kilku terminach. Z początkiem wiosny celem uprawy facelii jest zwiększenie populacji zapylaczy na naszym terenie. W miesiącach letnich ta błękitna roślina, odporna na suszę, pozwoli nam pozyskać wysokie plony masy zielonej, nawet jeśli mamy niskiej jakości gleby.
Nasiona facelii błękitnej wysiewamy wprost do gruntu. Wysiew facelii można wykonać rzutowo, zwłaszcza jeśli jest rośliną uprawianą w celu otrzymania łąki kwietnej czy jako poplon. Rzutowy wysiew facelii pozwala nam na wprowadzenie wątków naturalistycznych w krajobrazie. Dzięki takiemu podejściu roślina jednoroczna, jaką jest facelia pozwoli nam osiągnąć wrażenie przytulności w ogrodzie. Jeden kg nasion facelii wystarczy do obsiania 1000 m2.
Nasiona facelii błękitnej wysiewa się również na głębokości od 1,5 do 2 cm w rzędach co 20 cm - dotyczy to zwłaszcza większych powierzchni, na których planujemy uprawę facelii na nawóz zielony. Warto zaznaczyć, że okres wegetacji trwa u facelii ok. 100 dni. Wymagania facelii błękitnej nie są duże, jednak należy pamiętać o odpowiedniej wilgotności podłoża. Facelia rośnie doskonale na stanowiskach słonecznych, dlatego idealna będzie dla niej południowa wystawa. Podsumowując, warto zauważyć, że facelia ma małe wymagania siedliskowe, krótki okres wegetacji, dzięki czemu jest jedną z najlepszych roślin do uprawy dla początkujących działkowców.
Zastosowanie facelii
Popularność facelii błękitnej wynika z jej wielofunkcyjności. Wysiew nasion przeprowadza się w celu osiągnięcia różnorakich efektów, które przedstawimy poniżej. Kwiaty facelii błękitnej doskonale wabią pszczoły, dlatego facelia błękitna należy do roślin, które są doceniane w pszczelarstwie. Facelia uprawiana na nawóz zielony jest ceniona przez eko-ogrodników.
Facelia na poplon
Facelia stanowi zielony nawóz, który wzbogaca glebę w cenny azot. W związku z tym jest to idealne rozwiązanie dla miłośników ekologii i ogrodników, którzy cenią sobie życie w zgodzie z naturą. Ważne jest, aby wysiewać nasiona dobrej jakości. Z powodzeniem możemy kupić ich większą ilość w naszym sklepie - kilogram nasion w sklepie gardenstart.pl można nabyć w bardzo atrakcyjnej cenie. Pamiętajmy jednak, że nasiona facelii należy przechowywać w suchym i chłodnym miejscu.
Rabaty, na których przez cały sezon uprawiamy warzywa, warto przeznaczyć - na przełomie lipca i sierpnia - pod zasiew poplonu, który wzbogaci podłoże w wartościową masę zieloną, poprawi strukturę ziemi, pozwoli lepiej ją napowietrzyć, a także wzbogaci w cenną próchnicę. Miododajna facelia na poplon pełni również funkcję fitosanitarną, co ma szczególne znaczenie dla eko-działkowców, gdyż pomaga walczyć ze szkodnikami i chorobami. Na nawóz zielony warto również wybrać rośliny bobowate i strączkowe, takie jak: bobik, groch, gorczyca biała czy wyka. Ile gryki na ha? Ile gorczycy na ha? Takie pytania zdecydowanie zadają rolnicy. Ogrodnikom wystarczy zakup nasion w naszym sklepie, które wysiane rzutowo pozwolą zregenerować glebę jeszcze przed nastaniem zimy.
Facelia na miód
Średnia wydajność miodowa facelii błękitnej z hektara wynosi aż 300 kg miodu, dlatego jest to chętnie wysiewana roślina miododajna. Ta cenna roślina jest źródłem składników, które mają właściwości prozdrowotne. Zastosowanie facelii błękitnej w budowaniu odporności na choroby ma duże znaczenie. Facelia błękitna cechuje się długim okresem kwitnienia. Ma to szczególne znaczenie w przypadku uprawy facelii na miód. Kwiaty utrzymują się nawet do pięciu tygodni, dzięki czemu owady odwiedzają facelię przez bardzo długi czas.
Reasumując, zapraszamy do zakupu nasion Facelia 1 kg odmiany Stala. Zachęcamy również do zapoznania się z bogatą ofertą nasion skomponowanych pod łąki kwietne. Dobór odmian podyktowany jest przeznaczeniem mieszanki, a co za tym idzie, mamy do dyspozycji: kompozycje roślin długowiecznych, roślin antysmogowych, szybko kwitnących, przeznaczonych na tereny wilgotne czy na tereny suche.