Ekologiczne sprzątanie łazienki - jak się do tego zabrać?

2020-02-28
Ekologiczne sprzątanie łazienki - jak się do tego zabrać?

Ekologiczne sprzątanie łazienki - jak się do tego zabrać?

Każdego roku pojawia się wiele nowych środków czystości od wiodących marek, które kuszą kolorami, nowymi technologiami i formułami. Najczęściej jednak mimo swojej swojej skuteczności takie preparaty napakowane są chemią i czystość w łazience okupiona może być alergiami czy przyczynieniem się do zatruwania środowiska. Jeśli nie chce się dłużej korzystać z chemicznych rozwiązań, można sięgnąć po ekologiczne i domowe środki czystości, których naturalny skład będzie bezpieczny dla rodziny.

Wiele lat temu, gdy na sklepowych półkach w markecie nie było jeszcze dziesiątek produktów do czyszczenia podłóg, okien, mebli czy armatury nasze matki i babcie stosowały domowe sposoby na to, aby dom lśnił czystością. Ich arsenał czyszczący opierał się zaledwie na kilku szeroko dostępnych produktach, dzięki którym udawało im się usuwać trudne do usunięcia zacieki czy udrażniać rury. Warto skorzystać z tej wielopokoleniowej wiedzy, przy okazji obierając ekologiczną ścieżkę, która pozwoli na to, aby nie przykładać ręki do niszczenia środowiska.


Należy także pamiętać o tym, że łazienka to miejsce, które wymaga szczególnej uwagi podczas sprzątania, ponieważ brak regularności w tym zakresie prowadzi do namnażania się bakterii, pleśni, grzybów oraz tworzenia się kamienia. Czyszczenie łazienki środkami ekologicznymi kilka razy w tygodniu pozwoli na zminimalizowanie groźnych czynników chorobotwórczych.

Domowe środki do czyszczenia łazienki


Z armaturą łazienkową ma się namacalny kontakt, dotyka się jej różnymi partiami ciała, dlatego powinna być ona starannie wyczyszczoną, aby nie być narażonym na zarazki, co jest szczególnie ważne wtedy, gdy są w domu dzieci. Do czyszczenia umywalki, wanny, brodzika czy kafelków szczególnie polecana jest soda oczyszczona oraz ocet. Na początku należy posypać miejsce, które chce się umyć, sodą, a później skropić ją octem. Następnie trzeba przystąpić do gwałtownego szorowania, którego efektem będzie wytworzenie się czyszczącej, ekologicznej piany. Po na przykład zakończonym czyszczeniu należy dokładnie zmyć powstałą papkę, ponieważ w innym wypadku na powierzchni pozostaną mocno widoczne, białe smugi.

Soda oczyszczona i ocet to także dobrana para w walce z brudnymi fugami, które szpecą niejedną łazienkę. Po wykonaniu odpowiedniej papki z tych dwóch składników, należy nałożyć ją na brudne fugi mniej więcej na godzinę, a później rozpocząć intensywne szorowanie. Po wykonaniu tej operacji powstała piana wymaga spłukania. Zamiast sody można zastosować proszek do pieczenia, a ocet zastąpić amoniakiem, jednak nie ma on zbyt miłego zapachu.

Do czego przyda się jeszcze soda i ocet w łazience?


Sodę i ocet można stosować także do mycia ubikacji - przygotowaną papkę opartą na tych składnikach warto zostawić na powierzchni sedesu na jakiś czas, a następnie przystąpić do jego szorowania. Sam ocet jest interesującym zastępnikiem płynów do mycia szyb, co przyda się podczas mycia lustra oraz kafelków. Ten zwykły środek dostępny w każdym domu pozwoli na uzyskanie lśniącego efektu i dzięki niemu łazienka będzie prezentować się w dużo bardziej atrakcyjny sposób. Aby wygodnie używać tych naturalnych preparatów, warto sodę przesypać do słoiczka z nakrętką z dziurkami, a ocet do buteleczki z atomizerem.

Jak poradzić sobie z kamieniem w łazience?


Kolejnym naturalnym środkiem, dzięki któremu bardzo skutecznie można wyczyścić łazienkę, jest cytryna. Sok tego kwaśnego owocu szczególnie dobrze radzi sobie w walce z kamieniem, który osadza się na słuchawce prysznicowej czy kafelkach. Wystarczy przekroić cytrynę i skropić nią miejsce, które chce się wyczyścić. W przypadku bardzo trudnego do usunięcia kamienia można pozostawić w danym miejscu ściereczkę nasączoną sokiem z cytryny na kilka godzin.

O czym jeszcze warto pamiętać, aby odpowiednio zadbać o łazienkę?


Aby zminimalizować szansę na pojawianie się w łazience grzybów oraz pleśni, warto regularnie wietrzyć łazienkę, zadbać o system wentylacji oraz przecierać kafelki, lustro czy podłogę po wziętym prysznicu. Równie ważną kwestią jest częste udrażnianie rury odpływowej od wanny i umywalki. Pozwoli to na niepowstawanie trudnych do usunięcia zatorów, które mogą sparaliżować na wiele godzin wszelkie działania możliwe do wykonania w łazience. Jeśli chce się podejść ekologicznie także do tej kwestii, w żadnym razie nie powinno wybierać się środków opartych na silnych i żrących chemikaliach, ponieważ są one niebezpieczne dla skóry i środowiska.

Odpowiednim zastępnikiem dla takich preparatów może być wielofunkcyjna soda oczyszczona i ocet oraz sól. Te środki jednak poradzą sobie tylko z włosami, naskórkiem i osadem z mydła, które osadziły się w górnej części rury, a niestety nie poradzą sobie z głębszymi zatorami. W takich wypadkach warto sięgnąć po sprawdzony ekologiczny preparat do udrażniania rur BioStart. Oparty jest on o wyselekcjonowane bakterie, które radzą sobie z różnym typem zanieczyszczeń zatykających rurę odpływową. Ten biologiczny środek do łazienki dociera nawet w trudno dostępne miejsca, jest bezpieczny dla rur oraz zabija nieprzyjemne zapachy.
Pokaż więcej wpisów z Luty 2020
pixel