Dlaczego warto zbierać deszczówkę? Wykorzystanie i zalety
Dlaczego warto zbierać deszczówkę? Wykorzystanie i zalety
- Deszczówka jako sposób na zrównoważone gospodarowanie wodą
- Zbiorniki na deszczówkę – dlaczego warto w nie zainwestować?
- W jaki sposób można wykorzystać wody opadowe?
- Jak można wykorzystać deszczówkę w ogrodzie i na działce?
- Wody opadowe – zastosowanie wewnątrz domu
- Jak zbierać deszczówkę – sposoby
- Zbiorniki na wody opadowe – jakie są ich rodzaje?
- Jak łapać deszczówkę – naziemne pojemniki na wodę opadową
- Beczka na deszczówkę – na co zwrócić uwagę podczas jej zakupu?
- Dlaczego warto wykorzystywać zbiorniki na wodę deszczową?
- Zbieranie deszczówki – zalety
- Zbieranie wody deszczowej – o czym należy pamiętać?
- Odzyskiwanie wody deszczowej to dbałość o domowy budżet oraz środowisko naturalne
Blisko 90% wody, która wykorzystywana jest przez ludzi każdego dnia, nie służy do celów spożywczych, a gospodarczych. Aby ograniczyć jej zużycie, warto postawić na specjalne zbiorniki na deszczówkę. Wody opadowe to odnawialne źródło, które można wykorzystać na wiele sposobów. Dlaczego jeszcze warto zbierać deszczówkę? Jakie narzędzia należy w tym celu wykorzystać i jakie są ich zalety? Odpowiedzi na te pytania poznasz w naszym artykule!
Deszczówka jako sposób na zrównoważone gospodarowanie wodą
Susze występujące podczas letnich miesięcy dotyczą nie tylko krajów zlokalizowanych na gorących kontynentach i na południu Europy – są również problemem w Polsce. Powodują je narastające zmiany klimatyczne i stają się one coraz bardziej odczuwalne, także przez gospodarstwa domowe. Zmniejszenie poziomu wilgotności powietrza i jednoczesny wzrost temperatury oddziałuje na życie każdego człowieka i niesie ze sobą szereg niekorzystnych sytuacji, jak właśnie brak opadów. Z tego powodu warto być przygotowanym na ten ciężki okres i mieć zapas wody przeznaczonej m.in. do podlewania roślin ogrodowych. Jednym z najlepszych sposobów jest zbieranie deszczówki, która jest doskonałym odnawialnym źródłem wody naturalnej. Do gromadzenia wody opadowej służą zbiorniki na wodę deszczową.
Zbiorniki na deszczówkę – dlaczego warto w nie zainwestować?
Obecnie przeciętny człowiek zużywa znacznie więcej wody, niż jest to konieczne. Niestety zasoby słodkiej wody zdatnej do spożycia są ograniczone i z biegiem czasu mogą całkowicie się wyczerpać. Stanowi to poważne zagrożenie dla wszelkich form życia występujących na naszej planecie. Z tego powodu tak ważne jest to, aby troszczyć się o środowisko naturalne i z rozwagą gospodarować wodą. Zbieranie deszczówki jest idealnym sposobem na wspieranie celów zgodnych z zasadami zrównoważonego rozwoju. To rozwiązanie pozwala pokryć znaczącą część zapotrzebowania na wodę wykorzystywaną w gospodarstwach domowych.
Na terenach zurbanizowanych do rzek może wpadać nawet blisko 90% wód opadowych. Następnie przedostają się one do morza, gdzie mieszają się ze słonymi wodami. Można je jednak zatrzymać (np. poprzez zbieranie deszczówki z rynny) i wykorzystać na wiele sposobów — zarówno na działce, w ogrodzie, jak i w domu.
W jaki sposób można wykorzystać wody opadowe?
Pomimo że ludzie najczęściej nie cieszą się na widok deszczu, to jest on zdecydowanie naszym sprzymierzeńcem. Wody opadowe nie nadają się do picia ani nie mogą zostać użyte do przygotowania posiłków. Można je jednak wykorzystać na wiele innych sposobów, na zewnątrz oraz wewnątrz domu. Gromadzenie wody deszczowej na działce to m.in. zabezpieczenie na gorące letnie dni pozbawione deszczu. Warto więc postawić na zbiorniki na deszczówkę, które są nie tylko funkcjonalne, lecz także mogą stać się elementem dekoracyjnym podwórka. Szczególnie jeśli zdecydujemy się np. na zbiorniki z donicą, które wyglądają fenomenalnie.
Jak można wykorzystać deszczówkę w ogrodzie i na działce?
Ze względu na swoje właściwości, wody opadowe doskonale nadają się do podlewania ogrodu, a także roślin domowych. Można nimi nawadniać również trawnik, warzywniak czy rabaty kwiatowe. Dodatkowo deszczówka idealnie sprawdza się do czyszczenia narzędzi ogrodowych. Inny pomysł na jej wykorzystanie to umycie mebli ogrodowych czy samochodu. Zbiorniki na wodę deszczową gromadzą również bazę, jaka z powodzeniem może być użyta do przygotowania gnojówki — aby stworzyć nawóz, do zebranej wody można dodać pokrzywę, skrzyp czy porosty.
Wody opadowe – zastosowanie wewnątrz domu
Odzyskiwanie deszczówki z rynny przydaje się nie tylko do podlewania roślin ogrodowych, lecz także domowych kwiatów doniczkowych. Aby zapewnić im jeszcze lepsze warunki do rozwoju, do zebranej i przelanej do mniejszego pojemnika wody można dodać skórkę z banana i odstawić na jeden dzień. W ten sposób zyskamy naturalny, bogaty w wapń, potas i fosfor nawóz. Deszczówka, która została dodatkowo przefiltrowana, nadaje się także do spłukiwania toalety czy nawet zrobienia prania.
Jak zbierać deszczówkę – sposoby
Jest wiele sposobów na zbieranie cennych wód opadowych. Można je łatwo gromadzić zarówno na wsi, jak i na terenach zurbanizowanych. Najprostszym sposobem jest wystawienie na zewnątrz pojemników podczas deszczu, np. wiaderek. Warto jednak zainwestować w specjalne narzędzie, zapewniające efektywniejsze rezultaty, jakim jest beczka na deszczówkę. Zbiornik ten podłączony jest do rynny dachowej i rury spustowej, dlatego jest w stanie zebrać znacznie większe ilości wody. Przykładowo, podczas 5-minutowego deszczu, z dachu o powierzchni 100 m² można zebrać nawet około 70 l deszczówki. Zależy to oczywiście również od intensywności opadów.
Zbiorniki na wody opadowe – jakie są ich rodzaje?
Wiesz już, jak zbierać deszczówkę z rynny. Wybór zbiornika nie jest jednak najprostszym zadaniem, ponieważ na rynku dostępne są jego zróżnicowane warianty. Beczki można podzielić przede wszystkim na naziemne i podziemne. Jak wskazuje nazwa, pierwsze ustawia się na powierzchni działki, natomiast drugi rodzaj wkopuje się do ziemi. System podziemny wymaga większej inwestycji finansowej, a jego zamontowanie jest bardziej skomplikowane. Zazwyczaj odznacza się większą pojemnością i wykorzystuje się go jako źródło zasilające instalację nawadniającą ogród. Częściej wybierane są pojemniki naziemne, które są zarazem funkcjonalne i łatwe w montażu.
Zbiorniki na deszczówkę różnią się także pojemnością – najpopularniejsze modele mieszczą od 40 l do nawet 2000 l wody. Wybór konkretnej beczki zależy przede wszystkim od zapotrzebowania, rozmiarów działki oraz intensywności opadów występujących na danym terenie. Do gromadzenia mniejszych ilości wody w gospodarstwie domowym, doskonale sprawdzą się naziemne beczki na wodę deszczową.
Jak łapać deszczówkę – naziemne pojemniki na wodę opadową
Pojemniki do zbierania deszczówki mogą występować w postaci prostych beczek przeznaczonych do zabudowania. Inną opcją są zbiorniki o estetycznym wyglądzie stanowiące jednocześnie dekoracyjny element ogrodu. Dostępne są również beczki w kształcie antycznej terakotowej wazy czy glinianej donicy. Zwolennicy naturalnych akcentów mogą natomiast wybrać zbiorniki imitujące skałę czy murek.
Produkty te wykonane są z solidnych materiałów odpowiednich do przechowywania wody i odpornych na działanie czynników zewnętrznych. Ponadto pozwalają na odzyskiwanie deszczówki z rynny bez zaburzania estetyki otoczenia. Można je umieścić w ogrodzie, na działce, tarasie czy nawet balkonie.
Beczka na deszczówkę – na co zwrócić uwagę podczas jej zakupu?
Podczas wyboru zbiornika na wodę deszczową warto zwrócić uwagę na kilka aspektów. Po pierwsze beczka powinna być wykonana z bezpiecznych i wytrzymałych materiałów, odpornych na działanie czynników atmosferycznych, jak promieniowanie słoneczne czy mróz. Dobrze sprawdzają się wysokiej jakości tworzywa sztuczne, najlepiej z recyklingu. Dodatkowo beczka powinna być wygodna w użytkowaniu i przechowywaniu oraz posiadać łatwą w montażu konstrukcję.
W trakcie zakupu zbiornika należy upewnić się, czy zestaw zawiera wszystkie niezbędne do działania elementy, jak kranik, złączki i zbieracz wody z filtrem – jeśli nie, to w zależności od potrzeb, trzeba je dokupić. W przeciwnym razie zbieranie deszczówki z rynny może być utrudnione lub po prostu niewygodne.
Dlaczego warto wykorzystywać zbiorniki na wodę deszczową?
Beczki na wodę deszczową to jednorazowa inwestycja pozwalająca na wieloletnie użytkowanie. Rozwiązanie to jest stosunkowo niedrogie i pozwala zaoszczędzić sporo pieniędzy. Dodatkowo jest wygodne w użytkowaniu i funkcjonalne – nie wymaga energii elektrycznej ani nadmiernego wysiłku fizycznego, wystarczy na początku zamontować zbiornik. Jego podłączenie nie jest skomplikowane – należy jedynie podpiąć go do rynny za pomocą specjalnej rurki łącznikowej. Zbieranie deszczówki tym sposobem ma wiele zalet i korzyści – zarówno ekologicznych, jak i finansowych.
Zbieranie deszczówki – zalety
Zbieranie wody deszczowej niesie ze sobą wiele korzyści dla środowiska naturalnego. To ekologiczne rozwiązanie pozwalające w znacznym stopniu zmniejszyć zużycie wody kranowej. Ponadto woda deszczowa ze względu na swoje właściwości sprzyja wzrostowi roślin i zapewnia im bardzo dobre warunki rozwojowe. Wiąże się to m.in. z kwasowym odczynem deszczówki, jej temperaturą, która zbliżona jest do temperatury powietrza oraz brakiem związków chemicznych, jak chlor czy fluor, obecnych w kranówce ze względu na proces uzdatniania. Kluczową zaletą zbierania deszczówki jest również zmniejszenie rachunków za wodę. Retencja pozwala zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt złotych miesięcznie (w zależności od rozmiarów działki i intensywności jej nawadniania).
Zbieranie wody deszczowej – o czym należy pamiętać?
Ważne, aby pamiętać, że deszczówka zebrana z dachów wykonanych z różnych powierzchni odznacza się innymi właściwościami chemiczno-fizycznymi. Na podstawie przeprowadzonych badań naukowcy określili, że woda opadowa spływająca po dachówce ma optymalne parametry. Natomiast deszczówka zebrana z pokrycia wykonanego z azbestu czy papy nie jest korzystna dla roślinności, ponieważ przechwytuje niebezpieczne dla nich związki. Z tego powodu nie należy jej wykorzystywać w celu nawadniania ogrodu ani tym bardziej do gospodarowania nią w domu.
Odzyskiwanie wody deszczowej to dbałość o domowy budżet oraz środowisko naturalne
Świadome gospodarowanie wodą jest bardzo ważne. Odzyskiwanie deszczówki z rynny to rozwiązanie, które pozwala nie tylko zmniejszyć rachunki za wodę, lecz także przyczynia się do poprawy stanu zasobów wody naturalnej. Jak zbierać deszczówkę na działce? Najlepiej zainwestować w zbiornik na wody opadowe! Korzystanie z wody opadowej przekłada się również na samowystarczalność gospodarstwa domowego, ponieważ wiele czynności będzie można wykonać z jej użyciem, a nie wody kranowej. Przekonaj się do zalet deszczówki i rozpocznij jej gromadzenie już dziś!
FAQ:
- Dlaczego warto wykorzystywać zbiorniki na wodę
deszczową?
Deszczówka ze względu na właściwości doskonale nadaje się do podlewania ogrodu. Warto nią można nawadniać trawnik, warzywniak, rabaty kwiatowe, a nawet rośliny domowe. Zebraną wodę opadową można także wykorzystać do czyszczenia narzędzi ogrodowych, mycia mebli ogrodowych czy samochodu. To odnawialne źródło, które można wykorzystać na wiele sposobów.
- Zbiorniki na wody opadowe – jakie są ich
rodzaje?
Na rynku dostępne są różne modele zbiorników na wodę opadową. Dzielą się przede wszystkim na naziemne i podziemne. Mogą występować w postaci prostych beczek przeznaczonych do zabudowania lub przybierać dekoracyjny charakter, wyglądem przypominając wazę czy glinianą donicę. Zbiorniki różnią się także pojemnością.
- Beczka na deszczówkę – na co zwrócić uwagę podczas jej
zakupu?
Przy wyborze zbiornika na wodę deszczową warto wziąć pod uwagę kilka aspektów. Najlepiej, żeby beczka była wykonana z wytrzymałych i bezpiecznych materiałów, odpornych na działanie czynników zewnętrznych. Ponadto warto wybrać zbiornik o łatwej w montażu konstrukcji, który będzie wygodny zarówno w użytkowaniu, jak i przechowywaniu. Ważne, aby upewnić się, że wybrany zestaw zawiera wszystkie niezbędne elementy takie jak kranik, złączki i zbieracz wody z filtrem.