Dlaczego warto uprawiać warzywa i zioła w domu? 5 korzyści z uprawy roślin i warzyw w domu
Dlaczego warto uprawiać warzywa i zioła w domu? 5 korzyści z uprawy roślin i warzyw w domu
- Hodowla ziół w domu – dlaczego warto uprawiać rośliny?
- Świeże, organiczne warzywa i zioła przez cały rok
- Oszczędność pieniędzy
- Zdrowsze i bardziej wartościowe warzywa i zioła
- Dobry sposób na relaks
- Piękny zapach i wygląd roślin w domu i na balkonie
- Jak hodować zioła w domu?
- Zioła w doniczce – jak je posadzić?
- Jak dbać o zioła w domu?
- Zioła z sadzonek
Coraz więcej osób decyduje się na hodowanie ziół i warzyw w domu oraz na balkonie. Nic w tym dziwnego, ponieważ jest to doskonały sposób na uzyskanie świeżych, organicznych produktów i to bez wychodzenia z domu. Poznaj 5 korzyści płynących z uprawy ziół i warzyw w domowym zaciszu i już dziś rozpocznij swoją przygodę z ogrodnictwem.
Hodowla ziół w domu – dlaczego warto uprawiać rośliny?
Nie posiadając ogrodu, również można cieszyć się naturalnymi uprawami, wyhodowanymi samodzielnie. To nieprawda, że aby stać się miłośnikiem ogrodnictwa, trzeba dysponować sporym kawałkiem ziemi. Aby móc uprawiać własne zioła w doniczce czy warzywa w skrzyniach, wystarczy balkon lub wolny parapet. Podpowiadamy, na jakie korzyści możesz liczyć, stawiając na uprawę roślin na własną rękę.
1. Świeże, organiczne warzywa i zioła przez cały rok
Uprawiając zioła w doniczkach na parapecie czy też warzywa na balkonie, zyskasz dostęp do świeżych i aromatycznych roślin przez cały rok. W domu nie ograniczają Cię warunki atmosferyczne, dlatego możesz hodować wybrane gatunki wtedy, kiedy tylko chcesz. Już po pierwszych zbiorach przekonasz się, że własnoręcznie wyhodowane rośliny smakują zupełnie inaczej niż te, które można dostać w hipermarketach. Zioła doniczkowe oczarują Cię swoim wyrazistym aromatem i pełnym smakiem. Będziesz mógł dodawać je do ulubionych potraw czy też tworzyć z nich, np. pesto lub smakowite sosy.
Dużą popularnością cieszy się szczególnie uprawa ziół w domu, ponieważ jest niemal bezobsługowa. Wystarczy regularnie podlewać wysiane zioła i czekać aż pojawią się pierwsze gałązki i liście. Zioła można dodawać nie tylko do dań, lecz także napojów i koktajli. Nie ma nic lepszego w upalne, letnie popołudnie niż szklanka wody z lodem i miętą.
2. Oszczędność pieniędzy
Sadzenie ziół i warzyw w domu to oszczędność pieniędzy. Nasiona mięty, oregano, bazylii czy sadzonki pomidorów, papryki bądź ogórków kosztują stosunkowo niewiele, a można z nich pozyskać duże ilości plonów. Taka inwestycja zwraca się z nawiązką już przy pierwszych zbiorach. Samodzielne hodowanie warzyw i ziół jest szczególnie opłacalne dla osób, których dieta opiera się na roślinnych składnikach. Mowa tutaj głównie o weganach i wegetarianach.
3. Zdrowsze i bardziej wartościowe warzywa i zioła
Uprawiając warzywa i zioła w domu, dobrze wiemy, jak są hodowane. Można mieć 100% pewności, że nie zawierają żadnych sztucznych dodatków, pestycydów czy innych niepotrzebnych konserwantów, które nie tylko wpływają negatywnie na smak, lecz także jakość warzyw i ziół. W efekcie samodzielna uprawa gwarantuje uzyskanie dobrych dla zdrowia produktów, które dostarczą nam wielu witamin i innych cennych składników odżywczych.
Aby zwiększyć plony i cieszyć się bujnymi ziołami oraz jędrnymi i dużymi warzywami, wcale nie trzeba sięgać po sztuczne dodatki. Znacznie lepszym wyborem są nawozy ekologiczne lub te przygotowywane samodzielnie w domu z naturalnych składników, np. skórek od bananów czy skorupek jajek.
4. Dobry sposób na relaks
Uprawa warzyw i ziół to świetny sposób na relaks. Sadzenie, a następnie doglądanie roślin pozwala się zrelaksować i wyciszyć. Jeśli szukasz hobby, dzięki któremu zyskasz dodatkowo przepyszną włoszczyznę, domowe ogrodnictwo jest właśnie dla Ciebie. W hodowanie roślin można zaangażować również bliskich i dzięki temu miło spędzać czas wspólnie.
Jak pokazuje wiele badań, uprawa roślin wpływa pozytywnie na redukcję stresu. Domowe ogrodnictwo jest więc znakomitym sposobem na odreagowanie po dniu pełnym napięć. Co więcej, przyglądanie się procesowi wzrostu roślin jest bardzo satysfakcjonujące. Obserwowanie każdego dnia, jak z małego nasiona powstaje roślina, jest zachwycające i wprawia tym samym w dobry humor.
5. Piękny zapach i wygląd roślin w domu i na balkonie
Zioła w doniczkach wprowadzają do wnętrz przytulność i naturalny klimat. W pomieszczeniach, w których znajdują się rośliny, ludzie czują się o wiele lepiej. Ich zielony kolor kojąco działa na wzrok, wycisza i wprawia w dobry humor. Kuchnia, w której na parapecie umieszczone są zioła w doniczce, zachęca do przyrządzania zdrowych i aromatycznych potraw. Nie można również zapomnieć o pięknym zapachu, jaki rozpościerają we wnętrzach zioła, takie jak mięta, lawenda czy bazylia.
Wiosną i latem warzywa, zioła i inne rośliny można również uprawiać na balkonie. W ten sposób można sprawić, że będzie on o wiele atrakcyjniejszy wizualnie. Odpoczynek w takim miejscu sprawi natomiast, że poczujemy się niczym na działce.
Jak hodować zioła w domu?
Jeśli chcesz rozpocząć swoją przygodę z domowym ogrodnictwem, dowiedz się, jak sadzić zioła. Są one bardzo proste w uprawie i nie wymagają skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Możesz zdecydować się na różnorodne zioła do doniczki, takie jak: bazylia, cząber, majeranek, pietruszka naciowa, melisa lekarska, mięta, tymianek czy rozmaryn.
Uprawa ziół w doniczkach wymaga nasłonecznionego stanowiska. Idealnym miejscem będzie np. parapet okienny. Odpowiednim czasem na wysiew ziół jest wczesna wiosna, czyli początek marca. Dzięki temu świeżo posiane rośliny dostaną wystarczającą ilość słońca do prężnego wzrostu. Jeżeli chcesz cieszyć się naturalnym smakiem ziół również w zimie, wówczas wysiej je w lipcu lub w sierpniu.
Zioła w doniczce – jak je posadzić?
Na początku nasiona wysiej w małych kubeczkach papierowych, pojemnikach po jogurcie czy w specjalnych paletach wysiewowych. Nie zapomnij o zrobieniu dziurek w dnie, aby nadmiar wody po podlewaniu mógł swobodnie odpływać. Kiedy siewki podrosną, czas na przesadzenie ich do docelowych, większych doniczek. Jeśli chodzi o podłoże, najlepsza będzie specjalna ziemia do ziół lub przepuszczalna mieszanka humusu, np. z piaskiem i perlitem. Dzięki tym dodatkom podłoże będzie odpowiednio napowietrzone, rozluźnione i spulchnione. W takich warunkach rośliny będą bardzo dobrze rosły.
Jak dbać o zioła w domu?
Zioła wymagają regularnego podlewania wodą w temperaturze pokojowej. Należy pamiętać, aby dostarczać im odpowiednią ilość wody – nie można ich przelać, ani przesuszyć, ponieważ nie odżyją.
Zioła najlepiej rosną w temperaturze 15–20°C, nie znoszą przeciągów, ani przegrzania. Jeśli chodzi o nawożenie, zioła jednoroczne nie potrzebują żadnych dodatków. Natomiast w przypadku gatunków wieloletnich warto regularnie zasilać je płynnym nawozem, co ok. 2 tygodnie.
Zioła z sadzonek
Zamiast wysiewać zioła z nasion, można również zdecydować się na zakup sadzonek. W ten sposób przyspieszymy wzrost roślin. Sadzonki najlepiej kupować w sklepach ogrodniczych. Mamy wówczas pewność, że nie będą obciążone chorobami i nie będą zawierały szkodników. Niestety niezbyt dobrym pomysłem jest zakup sadzonek, które są dostępne na warzywniaku w marketach. Takie rośliny można określić mianem „jednorazówek”. Są one przechowywane w chłodniach, niedostatecznie podlewane i izolowane od źródła światła, przez co w konsekwencji bywają mocno osłabione. Nawet przesadzenie ich do nowego podłoża nie gwarantuje tego, że będą rosły zdrowe i silne.
FAQ
Dlaczego warto uprawiać rośliny w domu?
Uprawiając rośliny w domu lub na balkonie, zyskujesz dostęp do świeżych warzyw i ziół przez cały rok! Regularnie zbierasz przepyszne i aromatyczne plony, które są zdecydowanie zdrowsze niż sklepowe. Samodzielna uprawa dostarcza jakościowych, wolnych od zanieczyszczeń czy pestycydów zbiorów, dzięki czemu przestajesz zaopatrywać się w marketach – hodując własne warzywa, oszczędzasz na zakupach! Co więcej, pielęgnowanie i obserwowanie roślin może być Twoją codzienną chwilą relaksu. Widok zielonych listków działa niezwykle kojąco. Czujesz, że potrzebujesz wokół siebie więcej harmonii i naturalnego klimatu? Domowa uprawa ziół i warzyw to jest to!
Jak hodować zioła w domu?
Domowa uprawa ziół nie wymaga żadnych skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Zioła najlepiej rosną na słonecznym stanowisku, w temperaturze 15–20°C. Nie tolerują przeciągów, ani przegrzania. Wymagają regularnego podlewania. Zioła jednoroczne nie potrzebują nawożenia. Do doniczkowej uprawy najlepiej wybrać zioła takie jak: bazylia, cząber, majeranek, pietruszka naciowa, melisa lekarska, mięta, tymianek czy rozmaryn.
Zioła w doniczce – jak je posadzić?
Do wysiewu nasion można wykorzystać małe kubeczki po jogurtach, wielodoniczki lub specjalne doniczki papierowe. Należy pamiętać o zrobieniu dziurek w dnie, które będą odprowadzać nadmiar wody. Kiedy siewki podrosną, przesadzamy je do większych doniczek. Do uprawy ziół najlepiej wykorzystać specjalną ziemię do ziół lub przepuszczalną mieszankę humusu, np. z piaskiem i perlitem, które sprawiają, że podłoże jest odpowiednio napowietrzone, rozluźnione i spulchnione.
Zioła z sadzonek
W sadzonki ziół najlepiej zaopatrywać się w sklepie ogrodniczym, gdzie rośliny są silne, zdrowe i nieobciążone żadnymi chorobami czy szkodnikami. Lepiej unikać kupowania sadzonek w marketach, gdyż rośliny są tam często przechowywane w chłodniach, niedostatecznie podlewane i izolowane od źródła światła, co niekorzystnie wpływa na ich rozwój. Zioła z marketów są zwykle “jednorazowe” i trudne w uprawie pomimo przesadzenia do nowego podłoża.