Balkon w jesiennej szacie - jakie kwiaty balkonowe sadzić na jesieni?
2020-02-27
Balkon w jesiennej szacie - jakie kwiaty balkonowe sadzić na jesieni?
Koniec wiosenno-letniego sezonu ogrodniczego kojarzy się wielu osobom z pustkami na balkonach oraz tarasach. Okazuje się, że tak nie musi być! Jesień jest idealnym czasem na to, żeby jeszcze przed nadejściem zimy udekorować balkon pięknymi jesiennymi kwiatami.
Wrzosy na balkon
Wdzięcznymi roślinami, które przy odpowiednim zabezpieczeniu przetrzymają na balkonie nawet zimę, są wrzosy. Nie lubią częstego podlewania, dlatego nie są zbyt wymagającymi roślinami. Wrzosy występują w wielu odmianach ogrodowych, dzięki czemu można stworzyć z nich wyjątkową kompozycję kwiatową w różnych kolorach. Te rośliny mogą mieć między innymi kolor biały, różowy, pomarańczowy, czerwony i fioletowy. Różnią się także zabarwieniem liści (najczęściej są jasno i ciemnozielone).
Wrzosy zakwitają na przełomie sierpnia i września, jednak można zdecydować się na odmiany późno-kwitnące, u których kwiaty pojawiają się na przykład dopiero w październiku. Nie warto uprawiać ich w mieszkaniu, ponieważ najlepsze warunki dla nich są właśnie na zewnątrz - w ogrodzie lub na balkonie. Pamiętajmy jednak, aby przed nastaniem jesieni dostarczyć im niezbędnych składników pokarmowych. Sprawdzi się tutaj Nawóz do roślin kwaśnolubnych w formie płynnej.
Astry idealne na jesień
Astry to wieloletnie kwiaty, które mogą kwitnąć jesienią - zazwyczaj rozpoczynają rozkwitanie w sierpniu, a kończą we wrześniu, jednak są wśród nich gatunki, którymi można się cieszyć nawet do końca listopada. Popularnie nazywa się je również “marcinkami”. Byliny te dzielą się zarówno na gatunki drobnokwiatowe (najpopularniejszym jest aster wrzosolistny), jak i wielokwiatowe. Obecnie do tego rodzaju rośliny zalicza się około 250 gatunków - jest zatem z czego wybierać.
Wnętrze rośliny jest wypełnione żółto-złotymi lub różowymi kwiatami rurkowatymi, które są otoczone płatkami zebranymi w koszyczek w różnych odcieniach: od białej, przez różową, czerwoną, purpurową, aż po niebieską. Taka kompilacja ożywia kwiatowe kompozycje w trakcie jesieni.
Porady dotyczące marcinków:
● Astry sadzi się w nasłonecznionym i przewiewnym miejscu, w żyznej i przepuszczalnej glebie o odczynie pH 5,5 do 6,5;
● Ważne, by gleba w doniczce była cały czas umiarkowanie wilgotna;
● Do uprawy jesiennych kwiatów w donicach lepiej wybrać rośliny o mniejszych rozmiarach, np. astry krzaczaste czy ich karłowe odmiany.
Złocienie, czyli popularne chryzantemy
Znane pod nazwą “chryzantemy” złocienie również występują w wersji wielokwiatowej oraz drobnokwiatowej. Płatki zebrane w kwiatowe koszyczki mogą mieć kolor biały, żółty, czerwony, pomarańczowy i wiele innych. W odmianie rabatowej bardzo się rozrastają, dlatego przy ich zakupie do udekorowania balkonu najlepiej wybrać wersję doniczkową. Niestety chryzantemy dostosowane do uprawy na balkonie nie przetrwają na nim zimy. W trakcie mrozów najlepiej przechowywać te jesienne kwiaty w szklarni, garażu lub piwnicy (a najlepiej w pomieszczeniu, w którym temperatura sięga około 4-6°C). W tym czasie rośliny te źle znoszą nadmierne zawilgocenie, dlatego przez całą zimę należy podlewać je rzadko oraz małymi dawkami wody. W gorące dni natomiast nie można żałować chryzantemom nawodnienia.
Jesienne dekoracje balkonu w postaci złocieni powinny być raczej zwarte i obficie obsypane kwiatami. Najchętniej stosuje się odmiany o niewielkich płatkach, które tworzą regularne kule i półkule.
Drzewka owocowe na balkonie
Dobrym pomysłem jest także ustawienie na balkonie drzewek, których przebarwiające się w tym okresie liście stworzą niesamowity klimat. Jesień jest dobrym czasem na sadzenie różnego rodzaju drzewek owocowych, takich jak jabłonie, grusze czy śliwy. Dla ozdoby można udekorować balkon charakterystycznymi dla tej pory roku naturalnymi dekoracjami: zebranymi kasztanami, dyniami, owocami jarzębiny, bluszczem, miniaturowymi iglakami czy ozdobną trawą. Tak urozmaicona jesienna kompozycja zachwyci każdego.
Okazuje się, że oprócz niezawodnych pelargonii, które jeszcze jesienią przystrajają balkony, istnieje wiele sposobów na dekorację tej zewnętrznej przestrzeni mieszkania lub domu. Powyższe rady sprawią, że wraz z końcem lata, balkony (zamiast świecić pustkami) będą cieszyć oko barwami, które oferuje nam natura.
Jeśli na aranżację balkonu składają się różne rodzaje roślin, to najlepszym rozwiązaniem będzie stosowanie Nawozu uniwersalnego. Zasilanie roślin roztworem na bazie azotu, fosforu i potasu z dodatkiem mikroskładników pokarmowych sprawi, że każdy okaz będzie prawdziwą ozdobą jesiennych balkonów i tarasów.
Pokaż więcej wpisów z
Luty 2020