Zielony nawóz, czyli jakie rośliny wybrać na poplon w ogrodzie

2023-08-31
Zielony nawóz, czyli jakie rośliny wybrać na poplon w ogrodzie

Poplon wykorzystuje zróżnicowaną i harmonijną współpracę pomiędzy różnymi gatunkami roślin. To wspaniały sposób na stworzenie zdrowszego i bardziej zrównoważonego środowiska ogrodowego. Podpowiadamy, jakie rośliny najlepiej sprawdzą się jako poplon.

Rośliny na poplon

Wybierając rośliny na poplon w ogrodzie, warto zwróć uwagę na rodzaj gleby, klimat oraz cele, jakie chcesz osiągnąć. Ważne, aby zadbać o odpowiednie rozmieszczenie poszczególnych gatunków. Rośliny o podobnych wymaganiach nie powinny rosnąć blisko siebie, gdyż mogą konkurować ze sobą o składniki odżywcze. Ogrodnicy na nawóz zielony najczęściej przeznaczają: facelię, lucernę, groch, fasolę, rzodkiew, brukiew czy koniczynę czerwoną.

Facelia na poplon

Facelia (Phacelia tanacetifolia) to idealna roślina poplonowa! Ogrodnicy cenią ją z kilku powodów. Przede wszystkim ma zdolność do asymilowania azotu atmosferycznego i przechowywania go w swoich korzeniach. Kiedy obumiera, uwalnia zgromadzony azot, wzbogacając glebę. To niezwykle korzystne dla roślin, które później zostaną posadzone na tym obszarze.

Facelia dzięki gęsto ulistnionym pędom, hamuje wzrost chwastów. Jej korzenie są silne i sięgają dość głęboko, pozytywnie wpływając na strukturę gleby – sprawia, że podłoże jest odpowiednio rozluźnione. Co więcej, roślina ta przyciąga pożyteczne owady zapylające, zapewnia im pokarm w postaci nektaru i pyłku. Tworzy piękne, niebieskofioletowe kwiaty, które dodają uroku całemu ogrodowi!

Lucerna na poplon

Lucerna (Medicago sativa) to legumina*, która ma zdolność do tworzenia symbiotycznego związku z bakteriami brodawkowymi odpowiedzialnymi za przekształcanie azotu atmosferycznego w formy dostępne dla roślin. Kiedy lucerna obumiera, dostarcza glebie dużej ilości zielonej masy organicznej. Rozkładając się, podobnie jak facelia uwalnia zgromadzony azot.

Lucerna ze względu na wartość odżywczą jest cenionym źródłem pokarmu dla bydła i innych zwierząt hodowlanych. Będzie doskonałym wyborem, jeżeli wysiany poplon ma służyć również jako pastwisko lub źródło paszy dla zwierząt.

Groch jako poplon

Groch jest nie tylko wartościową rośliną poplonową, ale także jadalną. Podobnie jak lucerna zalicza się do legumin, co oznacza, że wspiera zasobność gleby w azot. Groch po zakończeniu sezonu dostarcza znaczną ilość zielonej masy, która doskonale sprawdza się jako nawóz organiczny. Działa odstraszająco na pewne szkodniki (m.in. pchełki kapustne, nicienie ziemne czy nematody glebowe**), pomagając w kontroli ich populacji. Sadzenie grochu w obrębie ogródka warzywnego przynosi wiele korzyści! Najlepiej umieścić go na wyznaczonych pasach pomiędzy uprawami. Jeżeli posiadamy zwierzęta hodowlane, groch będzie doskonałym wyborem ze względu na wartość paszową.

Groch rewelacyjnie sprawdza się w kompozycjach mieszanych z innymi roślinami, takimi jak fasola, lucerna czy facelia.

Rzodkiew oleista jako poplon

Rzodkiew oleista, znana również jako rzodkiew poplonowa lub rzodkiew mięsista, to kolejna roślina, która bardzo dobrze sprawdza się jako poplon w ogrodzie. Roślina ta ma zdolność do bielenia gleby, czyli zmniejszania zawartości szkodliwych substancji. Z tego względu warto ją wysiewać na zdegradowanych obszarach, które wymagają poprawy.

Rzodkiew oleista działa jako roślina-pułapka, przyciągając i osłabiając populacje szkodników. Tym samym pomaga w ochronie innych upraw. Po rozkładzie wprowadza do gleby substancje odżywcze oraz wspiera mikroorganizmy glebowe. Jej liście mogą być wykorzystywane jako pasza dla zwierząt hodowlanych.

Brukiew na poplon

Brukiew jest szczególnie dobrym wyborem na roślinę poplonową, kiedy zależy nam na redukcji patogenów i szkodników w glebie. Ponieważ wydziela substancje związków chemicznych, zwane glukosinolanami, ogranicza rozwój patogenów glebowych i niektórych szkodników. Brukiew to roślina krzyżowa, która ma zdolność do wychwytu i gromadzenia składników odżywczych, takich jak azot i fosfor, z głębokich warstw gleby. Po zakończeniu cyklu wzrostu, gdy obumiera i rozkłada się w glebie, uwalnia zgromadzone składniki odżywcze, czyniąc podłoże przyjaznym dla innych roślin. Brukiew najlepiej wysiewać wczesną wiosną lub późną jesienią.

*Leguminy to grupa roślin, do której należą fasola, groch, lucerna czy czerwona koniczyna. Leguminy są znakomite, ponieważ mają zdolność wzbogacania gleby w azot, dzięki symbiozie z bakteriami brodawkowymi. To naturalny nawóz dla Twojego ogrodu.

**Nematody to mikroskopijne organizmy pasożytnicze, które mogą uszkadzać korzenie roślin i wpływać na ich zdrowotność.

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2023
pixel