Kwiaty w kuchni - przepisy, które Cię zachwycą
2020-07-15
Kwiaty w kuchni - przepisy, które Cię zachwycą
Jakie kwiaty warto sadzić w ogrodzie?
Kwiaty w ogrodzie to jeden z barwniejszych elementów w sezonie wiosenno-letnim. Możliwości kompozycyjnych jest niezwykle wiele. Jednak nie tylko kolor, pokrój i wysokość mogą być elementem decydującym w kwestii aranżacji ogrodowych przestrzeni. A co jeśli ogród potraktujemy jako egzotyczną spiżarnię?A jeśli będzie on źródłem inspiracji do tworzenia niezwykłych potraw, który będą karmiły nie tylko ciało, ale również duszę? Kwitnących okazów, które wykorzystamy podczas domowych wypieków, przygotowywania sałatek, konfitur czy dań obiadowych jest niezwykle wiele. Jednak warto pamiętać, że tylko własna ekologiczna uprawa jest najlepszym, bo sprawdzonym źródłem zdrowych roślin, których kwiaty pobudzą naszą wyobraźnię podczas kulinarnych eksperymentów.Jak komponować na rabacie kwiaty jadalne?
Kompozycja kwiatów jadalnych na rabacie nie wymaga specjalnego planowania. Im bardziej zróżnicowane nasadzenia, tym lepiej. Wskazane jest nawet stworzenie łąkowego siedliska, na którym wysiejemy różne gatunku roślin jednorocznych i dwuletnich. Jeśli zależy nam na uporządkowanej przestrzeni wystarczy wydzielić niewielkie rabaty w określonym kształcie, które rytmicznie będą powtarzały się w naszym ogrodzie. Kwiaty jadalne warto również sadzić w warzywniaku.Nie tylko pełnią funkcję ozdobną, ale również chronią uprawy przed szkodnikami - aksamitki przy pomidorach czy drzewach owocowych ochronią przed nicieniami. Z kolei nasturcja chroni przed mszycą dzięki temu, że jej zapach zwabia mszyczniki, które zjadają larwy mszyc.
Kwiaty do sałatek
Wśród kwiatów, które możemy dodać do sałatek warto wyróżnić liliowce, malwy, niecierpki, bratki, nagietki, nasturcje, begonie, aksamitki, a nawet kultowe pelargonie. Jeśli chcemy zachwycić gości, to wystarczy to wymienionych kwiatów, dodać sałatę i całość skropić sosem przygotowanym na bazie cytryny, miodu i oliwy.Dla najmłodszych w upalne dni warto przygotować orzeźwiającą sałatkę w melonie. W oczyszczonej połówce melona umieszczamy kulki arbuzowe, melonowe i całość polewamy sokiem z cytryny, ozdabiając na koniec goździkami.
Dla miłośników łąk kwiatowych - tych ogrodowych i tych uprawianych w donicach na tarasie mamy również poranną sałatkę na dobry dzień - na młodych liściach porwanej sałaty lodowej układamy płatki maków, lucerny, goździków kropkowanych i całe kwiaty chabrów, rumianków, stokrotek i bodziszków. Całość polewamy sokiem z cytryny i oliwy, doprawiając według uznania do smaku.
Jeśli jednak jesteśmy zwolennikami zdecydowanych smaków, gdzie głównym składnikiem jest słona feta, to wystarczy skomponować ją z młodymi liśćmi pokrzywy, mniszka lekarskiego, stokrotek, ozdabiając całość kwiatami powyższych roślin. Po dodaniu oliwy, doprawieniu solą i pieprzem mamy gotowe danie w barwach zielonych, żółtych i białych, które będą stanowiły wspaniały akcent na imprezowym stole.
Kwiaty do ciast i ciasteczek
Okres wiosenno-letni sprawia, że pieczenie ciast i ciasteczek staje się jeszcze przyjemniejsze - zwłaszcza na etapie ich ozdabiania. Wierzch tortów możemy ozdabiać świeżymi bratkami, floksami, chabrami, różami, goździkami, ogórecznikiem. Płatki, a także same kwiaty możemy również dodawać do samego ciasta. Dzięki temu stworzymy niepowtarzalne w smaku ciasteczka lawendowe czy różane.Kwiaty możemy również krystalizować lub kandyzować. Pięknie wyglądają krystalizowane małe różyczki. Aby je przygotować, smarujemy płatki białkiem jaja kurzego, posypujemy drobnym cukrem i zostawiamy do wyschnięcia. W ten sposób przygotujemy dowolne kwiaty jadalne, które możemy przechowywać maksymalnie do tygodnia. Krystalizowane kwiaty nie tylko są ozdobą deserów, tortów i ciast, ale same w sobie stanowią idealną deserową przekąskę.
Zdecydowanie więcej pracy czeka na nas podczas przygotowania kwiatów kandyzowanych. Podstawą jest syrop ugotowany na bazie dwóch szklanek cukru i jednej szklanki wody. To w nim moczymy kwiaty, które szybko umieszczamy w naczyniu z lodem, a następnie układamy na pergaminie i oprószamy cukrem przesianym przez sitko.
Jeśli jednak nie dysponujemy zbyt dużą ilością wolnego czasu, możemy przygotować cukier kwiatowy, który bazuje na kwiatach o bardzo intensywnym zapachu. Z powodzeniem możemy wykorzystać lawendę, róże, akacje, czarny bez czy fiołki. Oczyszczone i osuszone kwiaty miksujemy z niewielką ilością cukru, następnie dodajemy większą ilość cukru i taką mieszankę rozsypujemy na blaszce susząc w piekarniku nagrzanym do 40 st.C. Cukier różany nie tylko ma idealne zabarwienie, ale również aromat i smak. Wykorzystamy go do ciast, ale także do słodzenia herbaty czy zimnych napojów.
Kwiatowe napoje
Kwiatowe napoje to sposób na idealne orzeźwienie w upalne dni. Na pierwszy rzut idą lodowe kostki kwiatowe. Ich przygotowanie nie zabiera wiele czasu, natomiast efekt jest spektakularny. Wystarczy nazbierać główki takich kwiatów jak chabry, stokrotki, ogórecznik, floksy. Umieszczamy je osobno w pojemniku na lód i zalewamy do połowy wodą. Po zamrożeniu dolewamy wodę do pełna i ponownie wkładamy do zamrażalnika. Kwiaty zamknięte w kostkach lodu to idealny dodatek do wody, domowej lemoniady na bazie miodu i cytryn, a także dodatek do białego wina.Kwiaty mogą być również produktem bazowym podczas przygotowywania kompotu czereśniowego. Do gotowego, wystudzonego kompotu wrzucamy płatki róży, które nie tylko pięknie wyglądają, ale również aromatyzują napój. Równie smaczna będzie kompozycja kompotu jabłkowego z kwiatostanami fioletowego bzu. Część kwiatów gotujemy wraz z jabłkami, a na koniec przelewamy gotowy kompot do dzbanka i zanurzamy w nim cały kwiatostan bzu.
Na wieczory w kobiecym gronie polecamy z kolei szampański mus arbuzowy z niecierpkiem. Wystarczy zblendować dojrzałego arbuza. Napełnić nim pucharki do połowy, resztę zalać schłodzonym szampanem i całość udekorować niecierpkiem nowogwinejskim. Alternatywą jest poncz z truskawek zalanych białym winem z dodatkiem naparu herbacianego. Na koniec dodajemy kostki lodu i płatki piwonii.
Kwiaty w wersji wytrawnej
Pomysł na letni obiad? Zupa nasturcjowa na bazie rosołu i pokrojonych warzyw z dodatkiem białego wina, majeranku, tymianku, odrobiną młodych liści nasturcji i z dodatkiem całej szklanki kwiatów nasturcji. Zupa jest nie tylko kolorowa, ale również aromatyczna, a odrobinę ostrości zawdzięczamy właśnie kwiatom nasturcji. Na drugie danie polecamy korzenne risotto z nagietkiem wzbogacone o kardamon, tarte migdały i korę cynamonową. Dla miłośników potraw mięsnych polecamy schab lawendowy. Podsmażone mięso - bez panierki - dusimy w sosie na bazie białego wina, bulionu, soku pomarańczowego, świeżej lawendy i tymianku. w takim wydaniu mięso nabiera lekkości i delikatności. Dla miłośników ciasta naleśnikowego polecamy kwiaty czarnego bzu lub kwiaty cukinii. Smażone w cieście naleśnikowym będą prawdziwym rarytasem zwłaszcza dla najmłodszych.Kwiatowy ogród na talerzu
Sposobów na wykorzystanie kwiatów w kuchni jest niezwykle wiele. Możliwość urozmaicania nimi dań, wprowadzanie nowych barw, smaków i aromatów to doskonały sposób na rozwijanie naszych kulinarnych pasji. Ponieważ lato szybko się kończy, zatrzymanie go na talerzu, w kostkach lodu, w postaci suszonej herbaty lub kwiatowych cukrów to prawdziwa przygoda, która zmienia nasz sposób postrzegania ogrodu i komponowania nasadzeń rabatowych. Niech fantazja na talerzu inspiruje ogród, a ogród inspiruje na drodze kulinarnych eksperymentów.
Pokaż więcej wpisów z
Lipiec 2020