Wysiew warzyw na jesienny zbiór

2023-07-14
Wysiew warzyw na jesienny zbiór

Świeżo zerwane rzodkiewki, chrupiąca sałata, soczyste ogórki... Każdy ogrodnik wie, że plony z własnego krzaczka smakują najlepiej! Aby rozkoszować się ich smakiem jak najdłużej, wysiej warzywa na zbiór jesienny. Wybierz nasiona ulubionych warzyw lub poeksperymentuj z różnymi odmianami, otwierając się na nowe smaki.

Kiedy siać sałatę na zbiór jesienny?

Sałata potrzebuje ok. 10-12 tygodni, aby dojrzeć, dlatego optymalny termin wysiewu na zbiór jesienny przypada na lipiec i wczesny sierpień. Istnieje wiele smakowitych odmian, po które warto sięgnąć, planując lipcowy wysiew. Są odporne na przymrozki i doskonale radzą sobie w chłodniejszych warunkach. Należą do nich:

 • Sałata krucha - lodowa Królowa Lata – odmiana gruntowa. Tworzy duże, twarde, jasnozielone główki, które osiągają masę do 1 kg. Liście są kruche, karbowane i soczyste.
 • Sałata głowiasta masłowa - Justyna – doskonale nadaje się do uprawy w rozsadach, szklarniach i tunelach foliowych. Tworzy bardzo duże główki o masie ok. 400 g. Delikatne liście zachwycają walorami smakowymi.

Przed wysiewem zaleca się przygotować podłoże. Należy to zrobić odpowiednio wcześniej, stosując kompost lub naturalne nawozy organiczne, które wzbogacą glebę w próchnicę i składniki odżywcze. Sałata lubi żyzne, dobrze przepuszczalne gleby o prawidłowej strukturze i gospodarce wodnej, dlatego ważne, aby pamiętać o regularnym podlewaniu. Optymalne pH powinno mieścić się w granicach 5,8-6,5.

Kiedy siać koper na zbiór jesienny?

Aby uzyskać zbiór jesienny kopru, w lipcu wysiewamy do gruntu odmiany o krótszym cyklu wzrostu, które dojrzewają szybciej. Koperek najlepiej rośnie na żyznej glebie, która jest odpowiednio spulchniona i ma dobrą drenaż. Przed siewem warto oczyścić stanowisko; usunąć chwasty i kamienie. Pamiętaj, że walory smakowe liści będą lepsze, kiedy zadbasz o wysoką jakość nasion – możesz zamówić je w naszym sklepie Gardenstart, wtedy będziesz mieć pewność, że są świeże, zdrowe i niczym nie zanieczyszczone.

Oto kilka odmian kopru, które polecamy na wysiew w tym czasie:

 • Koper Szmaragd – charakteryzuje się silnym ulistnieniem, idealnie nadaje się do mrożenia, suszenia i spożycia na świeżo.

 • Koper Lukullus – uniwersalna odmiana, którą można wysiewać do sierpnia. Najlepiej rośnie na glebach wilgotnych, zasobnych w azot.

 • Koper Krezus – może być uprawiany na każdej glebie o odczynie obojętnym od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Można wysiewać do początku września.

Koperek zacznie wypuszczać liście i łodygi po kilku tygodniach od siewu. Roślina jest dość łatwa w uprawie i nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji. Pamiętaj jednak, aby regularnie podlewać uprawę, zwłaszcza w okresach suchych.

Kiedy siać rzodkiewkę na zbiór jesienny?

Rzodkiewki zazwyczaj dojrzewają w ciągu 20-30 dni. Planując wysiew rzodkiewki na zbiór jesienny dobrym pomysłem jest wybór odmiany, która pełną dojrzałość osiągnie jeszcze przed nadejściem głębszych przymrozków jesienią.

Odpowiednim czasem na siew rzodkiewek na zbiór jesienny jest późne lato lub wczesna jesień. Ważne, aby uwzględnić temperaturę podłoża. Rzodkiewki najlepiej rosną w chłodniejszym klimacie, gdzie temperatura gleby oscyluje w zakresie 10-20 stopni Celsjusza. Jeśli temperatura gleby jest zbyt wysoka, nasiona mogą nie kiełkować lub rośliny mogą być słabe.

Przed wysiewem nasion zaleca się rozluźnić strukturę gleby przy pomocy grabi lub motyki. Odmiany rzodkiewki, które możesz teraz wysiać do gruntu to m.in.:

 • Rzodkiewka Cherry-Belle
 • Rzodkiewka typ Tytan
 • Rzodkiewka Krakowianka
 • Rzodkiewka Opolanka
 • Rzodkiewka Krasa

Kiedy siać ogórki na zbiór jesienny?

Ogórki lubią ciepło i dostęp do pełnego słońca. Są roślinami ciepłolubnymi, które do wzrostu i owocowania potrzebują odpowiedniej temperatury. Najlepiej wysiewać ogórki w sezonie wiosenno-letnim, aby warzywa prawidłowo się rozwijały. Zapewnij im słoneczne, osłonięte stanowisko, a wydadzą znakomite plony.

Odmiany ogórków na zbiór jesienny to np.:

 • Ogórek Śremski
 • Ogórek Aladyn
 • Ogórek Ares typ Śremski
 • Ogórek konserwowy Anulka
 • Ogórek Hermes Skierniewicki
 • Ogórek Polan
 • Ogórek Dalila typ Polan
 • Ogórek konser.grunt. Krak

Kiedy siać szpinak na zbiór jesienny?

Szpinak jest rośliną, która najlepiej rośnie w chłodniejszym klimacie, więc zazwyczaj zaleca się, aby wysiewać szpinak na początku jesieni. Preferuje żyzną, dobrze przepuszczalną glebę, która jest bogata w składniki odżywcze, dlatego przed siewem warto nawieźć ziemię kompostem lub naturalnym nawozem organicznym. Wówczas rozwijające się rośliny otrzymają odpowiednie składniki odżywcze.

Istnieje wiele różnych odmian szpinaku, które różnią się nieco smakiem, teksturą i czasem dojrzewania. Planując wysiew szpinaku na zbiór jesienny na pewno warto zwrócić uwagę na Szpinak Matador – wyróżnia się bardzo dobrą plennością, odpornością na niskie temperatury, choroby i szkodniki. To niezwykle wdzięczna w uprawie odmiana, gwarantująca szybkie, aromatyczne zbiory. Spokojnie może być wysiana w sierpniu.

Pamiętaj, aby regularnie monitorować rośliny pod kątem szkodników i chorób. W okresie jesiennym niektóre szkodniki mogą być bardziej aktywne. Zadbaj o regularne sprawdzanie i w razie potrzeby podejmij odpowiednie działania.

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2023
pixel