Róża – królowa jest tylko jedna – jak ją pielęgnować, aby obficie kwitła?

2020-03-02
Róża – królowa jest tylko jedna – jak ją pielęgnować, aby obficie kwitła?

Róża – królowa jest tylko jedna – jak ją pielęgnować, aby obficie kwitła?

Różnorodność kolorów i zapachów róż sprawia, że są najchętniej uprawianymi kwiatami w ogrodzie. Warto jednak pamiętać, że jej gatunki nie należą do roślin o małych wymagań, dlatego też należy je systematycznie pielęgnować. Jak więc się do tego zabrać?

Przed rozpoczęciem uprawy róż należy przede wszystkim wybrać odpowiednie stanowisko. Równie ważną kwestią jest przycinanie krzewów, dobór nawozu do róż oraz regularne podlewanie. Prawidłowe wykonanie tych czynności sprawi, że kwiaty będą pięknie kwitnąć przez długi czas.

Przygotowanie podłoża do sadzenia kwiatów


Jeśli zastanawiasz się jakie jest najlepsze miejsce do sadzenia róż, to do ich uprawy wybierz miejsce, w którym kwiaty będą miały dostęp do słońca przez co najmniej 6 godzin dziennie. Z kolei najlepsze gleby to te piaszczysto-gliniaste z dużą zawartością próchnicy i odczynie pH 6-7.


Przed wysiewem nasion należy również dokładnie przekopać teren, a następnie zastosować na nim nawóz dla róż lub obornik granulowany. Po upływie dwóch tygodni możesz zacząć całą uprawę.

W jakim terminie najlepiej uprawiać róże?


Czas sadzenia krzewów róż zależy głównie od ich gatunku. Uniwersalnym wyborem są rośliny ze zwartą bryłą korzeniową, które można uprawiać o każdej porze roku. Przed posadzeniem kwiatów należy również uwzględnić miejsce zamieszkania. Na terenach zimnych i wilgotnych doskonałym terminem jest wiosna, natomiast w cieplejszych lokalizacjach lepsza okazuje się jesień. Najlepiej będzie, jeśli wybierzesz pochmurny i bezwietrzny dzień. Przed rozpoczęciem sadzenia korzenie kwiatów powinny być odpowiednio namoczone i przycięte. Na czas zimy z kolei okryj róże, aby nie zmarzły.

Najpiękniejsze odmiany róż


Gatunki róż mogą mieć rozmaitą wielkość, ubarwienie płatków oraz odcień łodygi. Co ciekawe, nie u wszystkich odmian występują kolce. Ze względu na tak dużą różnorodność wyróżnia się kilka podstawowych grup tych kwiatów. Do gatunków ogrodowych zalicza się róże:
● Angielskie,
● Miniaturowe (karłowe),
● Okrywowe,
● Parkowe,
● Pienne,
● Pnące,
● Rabatowe,
● Wielkokwiatowe.

Prawidłowe przycinanie krzewów


Niezwykle istotną czynnością w pielęgnacji róż jest usuwanie ich pędów. Pamiętaj, że przycinanie kwiatów sadzonych na jesień należy rozpocząć wiosną po upływie dwóch tygodni od zdjęcia ochrony zimowej. Róże uprawiane w cieplejsze miesiące natomiast powinno się skracać zaraz po ich posadzeniu. Zabiegi dobrze zacząć od cięcia pielęgnacyjnego, czyli skrócenia odrostów suchych, słabych i chorych. W przypadku róż wielkokwiatowych pędy powinny być skrócone na wysokości 15-20 cm. Korzenie kwiatów piennych przycina się do około 20 cm, miniaturowych natomiast aż połowę. Różom okrywowym i dzikim wystarczy cięcie pielęgnacyjne. Po wykonaniu takiej czynności dobrze, jeśli zastosujesz nawozy do róż oraz posmarujesz miejsce cięcia specjalnym preparatem.

Kiedy warto zastosować nawozy?


Jednym z najlepszych sposobów na piękne i długie kwitnienie róż jest ich nawożenie. Ogrodnicy mogą wybierać spośród produktów płynnych, wieloskładnikowych, ekologicznych, organicznych, rozpuszczalnych, jednoskładnikowych czy jesiennych. W przypadku nawożenia należy pamiętać o kilku ważnych zasadach, które zapewnią prawidłowy rozwój roślin. Dobrym zasileniem jest nawóz do kwiatów ogrodowych zawierający wszystkie niezbędne mikro i makroelementy. Odpowiednio dobrany preparat powinien być zastosowany w marcu, a następnie dopiero w lipcu. Specjalne nawozy do róż możesz aplikować również w kwietniu, w celu pobudzenia krzewów do ponownego kwitnienia.

Odpowiednia ilość wody


Jeśli decydujesz się na uprawę róż, powinieneś również zadbać o ich odpowiednie podlewanie. Jest to konieczne zwłaszcza wtedy, gdy na zewnątrz panują wysokie temperatury i susze. W przypadku gatunków hodowanych w doniczkach taką czynność należy wykonywać dwa razy w tygodniu. Najlepszą porą na dostarczenie roślinom wody są poranki oraz wieczory, kiedy nie ma zagrożenia poparzenia liści przez promienie słoneczne.

Warto jednak pamiętać, że podlewanie powinno być intensywne, ale niezbyt częste. Należy przy tym zachować szczególną ostrożność, żeby woda nie dostała się na liście i pędy. Róże podlewaj bezpośrednio na ziemi, gdyż na innych częściach rośliny może stanowić zagrożenie w postaci chorób grzybowych
Pokaż więcej wpisów z Marzec 2020
pixel