Jesienne kwiaty na balkon i do ogrodu

2020-09-25
Jesienne kwiaty na balkon i do ogrodu

Jesienne kwiaty na balkon i do ogrodu

Jesień w ogrodzie - zwłaszcza ta Polska - to krajobraz w odcieniach złota, rudego i czerwieni. W ogrodach, na tarasach i balkonach bardzo często decydujemy się na wprowadzenie dodatkowych kolorów, które są najlepszym sposobem na zatrzymanie lata. Fioletowe i różowe odcienie z łatwością wprowadzimy do naszego otoczenia, tworząc kompozycje w skrzynkach i donicach, które w gruncie rzeczy stanowią element większej całości. Uzupełnieniem mogą stać się dynie, liście, lampiony lub świeczniki w szklanych słojach wypełnionych kasztanami i żołędziami. Łańcuchy robione z jarzębiny również dodadzą uroku takim zestawieniom jak gałęzie wierzby mandżurskiej połączone z trawami, suszonym zatrwianem, kocankami, czarnuszką czy miechunką.

Jesień na balkonie

W szkółkach ogrodniczych, a także w marketach znajdziemy bardzo duży wybór roślin, które wykorzystamy podczas tworzenia jesiennych dekoracji. Na etapie zakupu zwróćmy jednak uwagę, jak dużymi doniczkami dysponujemy, czy posiadamy drenaż, odpowiednie podłoże, a także czy poszczególne rośliny będą się ze sobą komponowały.

Drenaż do doniczek

Drenaż do doniczek to podstawa. Keramzyt wsypany do pojemnika stanowi bazę dla warstwy ziemi. W ten sposób zapobiegamy zastojom wody. Korzenie mają warunki do wzrostu i nie są narażone na gnicie. Drugi etap to odpowiednie podłoże. Musi być ono dopasowane do wymagań określonych grup roślin. Wrzosy najlepiej sadzić w ziemi o niskim pH. Jeśli chcemy stworzyć idealne warunki dla naszych roślin, warto również wymieszać ziemię z Hydrożelem, który jest naturalnym absorbentem wody. Magazynuje ją, poprawia dodatkowo strukturę ziemi i sprawia, że rośliny nie będą narażone na stres związany z suszą.

Jesienne kompozycje w donicach

Wybierając rośliny do kompozycji jesiennych mamy bardzo szeroki wybór. Poza wrzosami warto uwzględnić np. chryzantemy drobnokwiatowe, kapustę ozdobną, mrozy, astry bylinowe zwane Marcinkami, golterię o czerwonych owocach. Bardzo interesującą propozycją jest również mech koralowy, ajania, która jest krewniaczką chryzantemy, psianka koralowa o owocach przypominających pomidorki koktajlowe.
Kompozycje w donicach mogą stanowić delikatne i spokojne zestawienia. Zasadzone w jednym pojemniku chryzantemy w różnych kolorach będą stanowiły bardzo interesujący akcent kolorystyczny, zaś cała kompozycja będzie spójna pod względem formy. Jeśli mamy ochotę eksperymentować z pokrojem roślin, warto zestawić wrzosy z mrozami i kapustą ozdobną. To właśnie kapusta ozdobna jest hitem w ostatnim czasie. W stylistyce minimalistycznej zdecydowanie możemy wypełnić donice tylko kapustami, których barwa i układ liści przypominających róże będzie idealną ozdobą balkonu czy tarasu. Dla zwolenników klimatów preriowych nie może zabraknąć traw ozdobnych. Niskie turzyce na pierwszym planie mogą być wyeksponowane na tle imperaty cylindrycznej o zwartym pokroju lub na tle bardziej rozłożystych rozplenic.

Pielęgnacja roślin na balkonach i tarasach

Jeśli chcemy, aby rośliny cieszyły nasze oko do późnej jesieni i chcemy zostawić je w pojemnikach na tarasie lub balkonie, warto wykorzystać ocieplane donice lub takie zabezpieczenie wykonać samodzielnie. Wystarczy boki donicy wyłożyć od środka styropianem, który będzie izolował od mrozu. Gdy nastąpi drastyczny spadek temperatury warto okrywać kompozycje, aby uchronić je przed przemarzaniem.
Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2020
pixel