Jakie są skuteczne nawozy do trawy?

2021-05-04
Jakie są skuteczne nawozy do trawy?

Krzewy ozdobne i kwiaty ogrodowe potrafią ożywić nawet najskromniejszy ogród, ale to dopiero zadbana trawa nadaje mu ostatecznego blasku. Pielęgnacja trawnika wiosną wymaga nie tylko koszenia i nawadniania, ale również odpowiedniego nawożenia. Nawóz do trawy dobieramy ze względu na termin, a także stopień ekspozycji na światło. Nawóz do Trawy granulowany, Nawóz do Trawy Trawnik Max granulowany, Nawóz do Trawy Żelazo Antymech, Nawóz do Trawy Mało Koszenia granulowany. To cztery topowe nawozy do trawników, które warto uwzględnić w trakcie planowania nawożenia ogrodu.

Jakie są skuteczne nawozy do trawy?

Zadbany trawnik to pierwszy krok do stworzenia estetycznego ogrodu. Dobrze wybarwiona, przycięta trawa stanowi idealne tło dla pozostałych roślin. Aby uzyskać takie efekty, potrzebna jest odpowiednia pielęgnacja trawnika, w tym nawożenie. Skuteczne nawozy do trawy to takie, które dostarczą niezbędnych składników pokarmowych. Pamiętajmy, że rozpoczęcie wiosennej wegetacji trawy wiąże się z uzupełnieniem niedoborów, które mogły pojawić się po okresie zimowego spoczynku. NPK, czyli azot, fosfor i potas to podstawowe pierwiastki, które są niezbędne do utrzymania trawnika w idealnej kondycji. Na start ważne jest dostarczenie zbilansowanej dawki składników pokarmowych ze zwiększoną dawką azotu - takie wymogi spełnia niezawodny Nawóz do Trawy Trawnik Max. W efekcie darń szybko się zagęści, będzie pięknie wybarwiona, a uzupełnione dosiewką ubytki w trawniku, np. po pleśni śniegowej, będą kiełkowały ze zdwojoną siłą.

Jak stosować Nawóz na Trawnik MAX?

Trawnik nawozimy Nawozem do Trawy Trawnik Max od wiosny do końca sierpnia dawką 3-4 kg/100 m2 w odstępach 30-dniowych. Nawożenie wykonać po skoszeniu trawnika, a następnie podlać wodą, co zwiększy skuteczność nawożenia. Objętość 50 g nawozu równa się zawartości około jednej garści. Ten kompleksowy nawóz to bezpieczny i skuteczny sposób odżywienia trawnika. Pełni on także funkcję stymulatora wzrostu, a dzięki granulowanej formule można go aplikować z niezwykłą łatwością.

Trawnik w cieniu, czyli jak zwalczyć mech na trawniku

Skąd się bierze mech na trawniku? Jak się pozbyć mchu? Te pytania zadają najczęściej osoby, których trawnik zlokalizowany jest od strony północnej, ulega zacienieniu przez ściany budynku lub wysokie nasadzenia. W takich warunkach, gdzie dodatkowo mamy do czynienia ze zwiększoną wilgotnością, często na trawie pojawia się niechciany mech. Aby zlikwidować problem i zachować murawę w konkretnej lokalizacji, należy użyć produktu Nawóz do Trawy Żelazo Antymech. Obecność żelaza sprawia, że mech ciemnieje i obumiera. Następnie usuwamy go grabiami, a powstałe gołe place ziemi uzupełniamy dosiewką dedykowaną na miejsca zacienione.

Jak stosować Nawóz na Trawnik Żelazo Antymech?

Nawóz do Trawy Żelazo Antymech stosujemy na skoszonym i suchym trawniku. Rozsypujemy równomiernie w miejscach występowania mchu w dawce od 0,8 do 1 kg/50 m2. Po zastosowaniu nawozu trawnik intensywnie podlewamy. Można również 100 g rozpuścić w 10 l wody. Otrzymaną zawiesiną podlewamy trawnik równomiernie za pomocą konewki w ilości 2 l roztworu na 1 m2 powierzchni. Stosujemy od wiosny do końca września, nie częściej niż w odstępach 60-dniowych. Objętość 60 g nawozu równa się zawartości około jednej garści.

Stylowy trawnik, czyli efekt pola golfowego

Nowoczesne ogrody, oparte na kompozycji minimalistycznej organizują przestrzeń trawnikową, którą wyznaczają często geometryczne formy. Taka ekspozycji trawnika wymaga szczególnej pielęgnacji. Nawóz do Trawy Mało Koszenia sprawi, że w szczycie sezonu trawnik będzie zagęszczony i intensywnie zielony, ale tempo jego wzrostu ograniczone. Nawóz taki jest nie tylko praktyczny, ale również przekłada się na ekonomię prac ogrodowych. Szybki wzrost trawy, to częste koszenie. Poświęcamy na to nie tylko swój czas, ale również zużywamy prąd lub paliwo - w zależności od rodzaju posiadanej kosiarki. Finalnie, stosując Nawóz na Trawnik Mało Koszenia, prowadzimy ogród w trosce o środowisko, ograniczając emisję spalin lub zużycie prądu. Jednocześnie zyskujemy dodatkowe chwile relaksu w przydomowym ogrodzie.

Jak stosować Nawóz na Trawnik Mało Koszenia?

Podajemy orientacyjne dawki Nawozu do Trawy Mało Koszenia przy średniej zasobności gleby w składniki pokarmowe. Nawóz stosujemy od wiosny (ruszenie wegetacji) do września w dawce 3-4 kg/100 m2 w odstępach 45-dniowych. Nawóz aplikować po skoszeniu trawnika, a następnie podlać wodą, co zwiększy skuteczność nawożenia. Objętość 50 g nawozu równa się zawartości około jednej garści.

Drugie nawożenie trawnika, czyli dlaczego warto wybrać Nawóz do Trawy granulowany?

Nawóz do Trawy granulowany sprawdzi się idealnie podczas drugiego nawożenia. Wówczas nie ma potrzeby dokarmiania trawnika dodatkową porcją azotu. Prawdziwa bomba pierwiastkowa, jaką dostarczyliśmy przy pierwszym nawożeniu, stosując Nawóz na Trawnik MAX, sprawiła, że trawa doskonale wystartowała w nowy sezon wegetacyjny. Teraz przyszedł czas na umiar i utrzymanie trawnika w idealnym stanie, ponieważ już od połowy maja może być on narażony na wysokie temperatury i suszę.

Jak stosować Nawóz na Trawnik?

Przed założeniem trawnika stosujemy dawkę 6-8 kg Nawozu do Trawy, który równomiernie rozsypujemy na powierzchni 100 m2, mieszając z wierzchnią warstwą ziemi. Trawniki wieloletnie nawozimy od wiosny (ruszenie wegetacji) do połowy września w dawce 3-4 kg/100 m2 w odstępach 30-dniowych. Nawożenie wykonać po skoszeniu trawnika, a następnie podlać wodą co zwiększy skuteczność nawożenia. Objętość 50 g nawozu równa się zawartości około jednej garści.

Najlepszy nawóz do trawy!

Najlepszy nawóz na trawnik to taki, który odpowie na zapotrzebowanie murawy w konkretnym okresie sezonu wegetacyjnego. W związku z tym zapraszamy na stronę www.gardenstart.pl, gdzie znajdują się wszystkie z polecanych nawozów marki Ogród Start. Każdy z nich został skomponowany w taki sposób, aby zapewnić prawidłowy wzrost, odpowiednie wybarwienie i zagęszczenie. Zbilansowany skład chroni nas przed efektem przenawożenia trawy. Forma granul ułatwia rozsypanie nawozów za pomocą siewnika lub ręcznie. Pamiętajmy, aby nawóz aplikować krzyżowo.

Trawnik bez chwastów, czyli kolejny powód dla którego warto stosować zbilansowane nawożenie

Trawnik bez chwastów to marzenie każdego ogrodnika. Jeśli nie chcemy stosować chemii, czyli rozpowszechnionych herbicydów, które zwalczają chwasty jednoliścienne lub dwuliścienne w trawniku, to zadbajmy o odpowiednie dokarmienie murawy. Dlaczego? Otóż odżywiony trawnik szybko się zagęszcza i zagłusza ewentualne chwasty. W związku z tym warto prowadzić kalendarz nawożenia i zaplanować zabiegi na poszczególne miesiące. Ostatnie nawożenie letnie wykonujemy do 15 lipca, aby trawnik nie był dodatkowo stymulowany do wzrostu przed okresem zimowym. Po 15 sierpnia stosujemy już tylko Jesienny Nawóz na Trawnik, który w swoim składzie nie zawiera azotu. Dostarczany potas i fosfor wpływają na lepsze przezimowanie i zwiększają odporność na porażenie chorobami grzybowymi.

Pokaż więcej wpisów z Maj 2021
pixel