Ziemia do kwiatów

( ilość produktów: 12 )

Ziemia do kwiatów to zróżnicowana grupa produktów – obejmuje nie tylko podłoża do roślin doniczkowych uprawianych w domu czy na balkonie. Jeśli chcesz posadzić kwiaty przed domem, to potrzebna Ci ziemia ogrodowa. W sklepie Gardenstart znajdziesz zarówno podłoże uniwersalne do wielu gatunków roślin zielonych, jak i ziemię do wybranych rodzajów kwiatów doniczkowych i ogrodowych. Zapraszamy na spacer po naszych internetowych alejkach!

Właściwości ziemi kwiatowej

Ziemia do kwiatów doniczkowych, kwiatów domowych, ziemia do roślin zielonych, podłoże do storczyków, paproci, hortensji, pelargonii – mamy naprawdę szeroki wybór mieszanek. Na co więc zwrócić uwagę przy tak różnorodnym asortymencie?

Ziemia do kwiatów musi zapewniać im odpowiednie warunki do wzrostu i rozwoju. Rośliny doniczkowe uprawiane w naszych domach nie znalazły się tam „z własnej woli” – ziemia do kwiatów ma więc zrekompensować im wartości odżywcze, jakie otrzymałyby w swoim naturalnym środowisku. Najważniejsze właściwości takiego podłoża to odpowiednie:

 • składniki odżywcze – pełnią dla kwiatów doniczkowych taką samą funkcję, jak dla nas jedzenie. Dzięki niemu nasze ciało może wzrastać, a cały organizm prawidłowo funkcjonować. Mikroelementy, czyli składniki pokarmowe zawarte w ziemi do kwiatów odpowiadają więc za prawidłowy wzrost rośliny;
 • przepuszczalność – wiele roślin doniczkowych, szczególnie kwiatów egzotycznych (np. popularne storczyki, kaktusy), jest wrażliwych na nadmiar wody. Problem wyeliminujemy, jeśli podłoże będzie odpowiednio przepuszczalne – dzięki temu system korzeniowy może oddychać. Dodatki zwiększające przepuszczalność to: torf, włókno kokosowe, keramzyt, perlit, kora, piasek, żwir;
 • odczyn pH – w Gardenstart i wielu innych sklepach ogrodniczych znajdziesz ziemię uniwersalną, czyli pasującą do wielu różnych gatunków kwiatów doniczkowych i ogrodowych. Nie wykorzystasz jej jednak do uprawy roślin kwasolubnych – one potrzebują podłoża na poziomie 3,5-5,5 w skali pH. Zawsze musisz więc sprawdzić, czy Twoje kwiaty doniczkowe to rośliny kwasolubne i dopasować glebę do ich potrzeb.

Skład ziemi do kwiatów

Planując sadzenie i przesadzanie kwiatów, będziesz potrzebować uniwersalnej ziemi do roślin doniczkowych lub specjalnego podłoża do konkretnego gatunku. Jakie składniki zapewnią jej idealne warunki? Wypróbuj ziemię do kwiatów z dodatkiem:

 • torfu – idealny dla roślin kwasolubnych, często łączony z przekompostowaną korą, perlitem lub innym absorbentem. Niewielka ilość torfu nadaje się też do kaktusów, sukulentów i storczyków;
 • keramzytu – podłoża z keramzytem zapobiegają nadmiarowi wilgoci i przelaniu, kwiaty mają odpowiedni drenaż;
 • piasku kwarcowego – dodaje się go do podłoża z keramzytem, sprawdza się np. przy uprawie palm;
 • perlitu – składnik, dzięki któremu ziemia do kwiatów doniczkowych jest rozluźniana i spulchniana, a co za tym idzie – lepiej oddycha i może magazynować wodę;
 • włókna kokosowego – tak jak perlit, nie rozkłada się pod wpływem wilgoci, nadaje ziemi większą porowatość, zapobiega gniciu korzeni, a przy tym jest ekologiczny;
 • gliny – również magazynuje wodę i składniki odżywcze, którym grozi wypłukiwanie. Idealna do roślin, które lubią wilgoć (np. strelicji), ale niepolecana jako podłoże jednoskładnikowe, bo blokuje dopływ powietrza do korzeni;
 • hydrożelu – polecany osobom, które nie są systematyczne w podlewaniu swoich kwiatów; magazynuje duże ilości wody, którą potem oddaje roślinom, gdy tego potrzebują. Hydrożel do zatrzymywania wody można stosować również do uprawy kwiatów ogrodowych, balkonowych i tarasowych – pochłania wówczas ciecz pochodzącą z opadów. Nie nadaje się natomiast do kaktusów i sukulentów, którym wilgoć nie służy.

Ziemia do roślin doniczkowych – podłoże uniwersalne

Czy istnieje idealna mieszanka składników do różnych kwiatów doniczkowych i ogrodowych? Tak – wystarczy poszukać dobrego podłoża uniwersalnego, które sprawdzi się do uprawy wielu różnych roślin.

Uniwersalna ziemia do kwiatów doniczkowych powinna zawierać torf wysoki, nawóz, i nawilżacz, a dodatkowo np. włókna z drzew iglastych, które ograniczają udział torfu w składzie, a tym samym sprawiają, że podłoże jest bardziej ekologiczne.

Jaki nawóz powinien znaleźć się w uniwersalnej ziemi do kwiatów? Dobrym kierunkiem jest nawóz mineralny wieloskładnikowy NPK, czyli zawierający azot, fosfor i potas w formach przyswajalnych przez rośliny. Kwiaty posadzone w takiej glebie lepiej zaadaptują się do nowego środowiska. Z kolei nawilżacz w ziemi do roślin w doniczkach lub ogrodzie odpowiada za stymulację wzrostu bryły korzeniowej, poprawę struktury gleby i zahamowanie rozwoju chwastów.

Ziemia do kwiatów doniczkowych – podłoże dla wybranego gatunku

Wielu miłośników roślin wybiera do domu lub ogrodu tylko konkretne kwiaty, które szczególnie przypadły im do gustu. Jeśli jesteś jednym z nich, możesz rozważyć specjalne podłoże dla poszczególnych gatunków. W Gardenstart proponujemy m.in.:

 • ziemię do rododendronów,
 • ziemię do hortensji,
 • ziemię do róż,
 • ziemię do paproci.

Jeśli nie wiesz, jaka ziemia do kwiatów sprawdzi się najlepiej dla Twoich upraw, skontaktuj się z nami – wybierzemy razem podłoże uniwersalne lub o specyficznych właściwościach.


Ziemia pod trawnik

Piękny dom z imponującą elewacją i urokliwym tarasem, kolorowe kwieciste rabaty i solidne ogrodzenie – do kompletu brakuje tylko jednego elementu, który zwieńcza ten piękny obraz. Mowa oczywiście o soczyście zielonym trawniku, który wyrośnie tylko na odpowiednio dobranej glebie. Ziemia uniwersalna pod trawnik od Gardenstart sprawi, że na całej posesji pojawi się gęsta i przyjemna dla oka trawa.

Jaka ziemia pod trawnik jest najlepsza?

Można przypuszczać, że trawa wyrośnie praktycznie wszędzie, skoro przebija się np. między betonowymi płytami. Czy jednak taką „przypadkową” trawę chcielibyśmy mieć przed swoim domem? Czy raczej bujne pasmo głębokiej zieleni, która sprawia, że latem nogi same prowadzą nas z kubkiem porannej kawy do ogrodu? Żeby przed domem wyrosła nam piękna trawa, potrzebna będzie odpowiednia ziemia pod trawnik od Gardenstart – czyli jaka? Ziemia ogrodowa pod trawnik powinna:

 • dobrze przepuszczać wodę – odpada więc zarówno gliniasta gleba, która nie sprzyja rozwojowi trawy, jak i piaszczysta, która bardzo szybko przesiąka;
 • być bogata w próchnicę – to także stymuluje przepuszczalność gleby, która wówczas dobrze działa na trawnik oraz jest dogodnym środowiskiem dla dżdżownic spulchniających ziemię;
 • mieć odczyn pH na poziomie 5,5-6,5 – roślina uraczy nas atrakcyjnym wyglądem, tylko jeśli my zapewnimy jej ziemię o właściwym pH – nie inaczej jest z trawnikiem;
 • być żyzna – z tym możemy radzić sobie na bieżąco i jesienią użyźniać ziemię pod trawnik nawozem organicznym (np. kompostem, obornikiem), ale warto już na start zapewnić trawie żyzną glebę.

Jako podłoże pod trawnik najlepiej sprawdzi się czarnoziem, torf albo ziemia ogrodowa.

Czarnoziem

Za co nasi klienci cenią sobie czarnoziem? Ta ziemia pod trawnik jest bardzo żyzna, lekka, przepuszczalna, a przede wszystkim oferuje bogactwo składników odżywczych i próchnicy. Powstaje w procesie rozkładu materii organicznej, która tworzy tzw. humus o odpowiednim odczynie dla wzrostu trawy.

Jeśli zdecydujesz się go kupić, znajdziesz dwa rodzaje produktów – czarnoziem przesiany (pozbawiony odpadów) i czarnoziem nieprzesiany (może zawierać patyki, kamyki, zbite kawałki ziemi), który jest nieco gorszy dla trawnika.

Torf

Tak jak czarnoziem, torf również zawiera liczne składniki odżywcze, które pasują akurat do wymagań trawy i rabat kwiatowych. Jeśli zdecydujesz się na gotową mieszankę ziemi do ogrodu, torf prawdopodobnie będzie też jednym z jej składników. Można również kupić ziemię pod trawnik składającą się i z torfu, i z czarnoziemu.

Ziemia ogrodowa

Gotowa ziemia pod trawnik to specjalna mieszanka różnych rodzajów gleb do tego typu roślinności, która zawiera potrzebne składniki odżywcze w odpowiednich proporcjach. Możemy być wówczas pewni, że nasze podłoże będzie miało właściwy odczyn, żyzność, przepuszczalność i poziom próchnicy. W ziemi ogrodowej pod trawnik można znaleźć m.in. humus, biokompost, piasek czy torf.

Ziemia pod trawnik – kontrola odczynu pH i żyzności

Jeśli chcesz „pobawić się” w bardziej zaawansowane ogrodnictwo, możesz na początku sprawdzić, czy przed Twoją posesją nie rośnie już odpowiednia ziemia pod trawnik. Jak to zrobić? W pierwszej kolejności sprawdzamy odczyn gleby kwasomierzem polowym lub elektronicznym. Jak wspomnieliśmy, optymalne pH wynosi między 5,5 a 6,5.

Co zrobić jeśli ziemia pod trawnik ma odczyn zasadowy (pH > 7)? Do zakwaszenia możesz wykorzystać kwaśny torf lub nawóz siarkowy. Z kolei do ziemi ze zbyt niskim pH stosuje się nawóz wapniowy.

Kolejny krok to sprawdzenie żyzności gleby. Możesz przekazać próbkę gleby do Okręgowej Stacji Chemiczno-Rolniczej. Badanie wykaże, jaki skład i strukturę ma ziemia w Twoim ogrodzie. Możesz też skontrolować glebę samodzielnie – weź do ręki garść ziemi i spróbuj zrobić z niej kulkę. Jeśli będzie się kleić i bez problemu uformujesz kształt, to oznacza, że masz gliniastą glebę – ciężką w uprawie i nieodpowiednią pod trawnik. Musisz ją rozluźnić, wykonując regularne piaskowanie.

Wzrost trawy będzie również nieefektywny w przypadku drugiej skrajności – kiedy garść ziemi w ręku będzie się rozpadać. To oznacza, że podłoże jest zbyt lekkie i przepuszczalne, a zawarte w nim składniki odżywcze łatwo się wypłuczą. Warto wówczas użyźnić glebę, mieszając ją z humusem, torfem lub kompostem.

Gdzie kupić ziemię ogrodową pod trawnik?

Ziemia ogrodowa w workach, czyli ziemia uniwersalna sprawdzi się idealnie pod wysiew trawnika. Powyższe zabiegi związane z użyźnianiem i zmianą odczynu gleby mogą zająć sporo czasu i wymagają ogrodniczej smykałki. Natomiast zwykła uniwersalna ziemia pod trawnik to dobre rozwiązanie nawet dla początkujących roślinomaniaków.

Różne rodzaje ziemi znajdziesz w sklepie Gardenstart – z naszej strony oferujemy nie tylko najlepsze produkty, ale też pomoc w doborze odpowiedniego podłoża dla Twojego ogrodu.

Żeby założenie trawnika zakończyło się sukcesem, musisz wyliczyć, ile ziemi potrzebujesz. W dużych ogrodach doskonale sprawdzą się największe, wydajne opakowania ziemi pod trawnik w workach. Minimalna grubość podłoża pod darń to 5 cm, ale im grubsze, tym lepiej dla zasianej trawy. Oblicz pole powierzchni swojego trawnika i pomnóż je przez grubość podłoża – otrzymasz potrzebną ilość ziemi w metrach sześciennych.


Ziemia do ziół

Nie trzeba być wprawionym kucharzem, żeby docenić bogactwo własnych ziół i warzyw – posiłki ze swoich upraw ekologicznych przygotowuje się dużo przyjemniej, a smak jest lepszy! Jak zacząć? To proste – wystarczy ziemia do ziół od Gardenstart z wysoką zawartością składników odżywczych i wybrane nasiona. Bazylia, oregano, pietruszka, mięta, rozmaryn czy tymianek – wybierz swoje ulubione zioła i dowiedz się, w jakiej ziemi wysiać nasiona.

Uniwersalna ziemia do ziół od Gardenstart

Jak sadzimy nasiona ziół? Najlepiej wysiewać je osobno – niektóre gatunki mogą być bardzo ekspansywne, dlatego każdy zasługuje na swój osobny pojemnik albo wspólny, ale duży. Na tradycyjnych doniczkach nie kończą się jednak nasze możliwości – możemy posadzić rośliny również w ozdobnych skrzynkach lub w multiplatach. Piękną ozdobą domu lub balkonu będzie też stojący wertykalny ogród z kilkoma kaskadowo ułożonymi doniczkami na różne nasiona ziół.

Co ważniejsze – jedna ziemia do ziół z naszego sklepu internetowego będzie odpowiednia do każdego typu uprawy – do doniczek, multiplatów i skrzynek, do gatunków ziół jednorocznych, dwuletnich i wieloletnich. Gdzie możemy je trzymać? W domu, ogrodzie, na balkonie czy tarasie – tam, gdzie będziemy mieli łatwy dostęp do świeżych liści.

Ziemia BIO do ziół – podłoże do upraw ekologicznych

Pamiętaj – uprawa roślin powinna być ekologiczna. W końcu to one są prawdziwym elementem ożywionej przyrody w Twoim domu – postaw więc na ziemię do ziół z naturalnych składników. Na rynku znajdziesz wiele różnych produktów, różniących się nie tylko składem, ale także ceną. Na pierwszym miejscu jednak zawsze warto stawiać organiczne gleby i nawozy – w ten sposób zapewnisz swoim ziołom i warzywom optymalne warunki do rozwoju i wzrostu.

Oprócz tego ekologiczna ziemia BIO do ziół nie wpływa negatywnie na nasze środowisko naturalne – w przeciwieństwie do sztucznych dodatków w innych produktach. Żeby prowadzić zdrowy tryb życia, nie wystarczy zasadzić własne zioła i warzywa – zadbaj również o to, by uprawa była w zgodzie z naturą. Dzięki temu Twoje zioła będą bogate w wartości odżywcze, aromatyczne, a przede wszystkim – smaczne.

Ziemia do ziół – mieszanka naturalnych składników

Z czego składa się zbilansowania i ekologiczna ziemia do ziół? Co kryje się za skrótami „bio” czy „eko”?

Jednym z najważniejszych stymulatorów wzrostu nowo zasianych ziół jest nawóz pochodzenia roślinnego. Kupując ziemię do ziół od Gardenstart, otrzymujesz podłoże, które wzbogacone zostało nawozem organicznym – masz więc już „full pakiet” na start do upraw ekologicznych. Taki nawóz organiczny zawarty w ziemi działa przez pół roku, zapewniając równomierny dostęp do składników pokarmowych i dostarczając je do bryły korzeniowej rośliny.

Zioła uprawiamy w ziemi, która nie tylko zawiera organiczny nawóz, ale także inne naturalne „wspomagacze” rozwoju, np. perlit – skałę pochodzenia wulkanicznego. Jego zadaniem jest rozluźnienie i spulchnienie gleby, a co za tym idzie – ułatwienie korzeniom oddychania.

Ziemia BIO do ziół kupiona – i co dalej?

Po zamówieniu ziemi do ziół ze składnikami pochodzenia naturalnego czas posadzić roślinę. Co po kolei trzeba zrobić?

 1. dobrać odpowiednią doniczkę – tak jak wspominaliśmy, najlepiej, gdy każde zioło ma swój pojemnik;
 2. na dnie ułożyć warstwę drenującą – dodanie drobnych kamyków lub keramzytu ułatwi cyrkulację wody i powietrza między ziemią a korzeniami;
 3. rozluźnić i lekko nawilżyć ziemię do ziół;
 4. napełnić pojemniki ziemią i lekko ugnieść;
 5. rozłożyć nasiona i przysypać cienką warstwą ziemi;
 6. po posadzeniu obficie podlać.

Pamiętaj, żeby regularnie podlewać rośliny w domu i ogrodzie, ale nie przesadzać – zioła nie lubią przelewania. Gdy minie działanie nawozu zawartego w podłożu, kup organiczny nawóz do swojej uprawy ekologicznej.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij
pixel