Trawnik - zakładanie, pielęgnacja, renowacja

2023-03-02
Trawnik - zakładanie, pielęgnacja, renowacja

Jak zadbać o trawnik po zimie?

Pielęgnacja trawnika na wiosnę to prace ogrodowe, które można podzielić na kilka etapów. Powinniśmy pamiętać o kolejności poszczególnych etapów:

- grabienie trawnika,

- koszenie trawnika,

- wertykulacja trawnika,

- aeracja trawnika,

- nawożenie trawnika.

Jakich narzędzi ogrodowych użyć, jak wykonać poszczególne czynności, jakie nawozy zastosować na początku wiosennej wegetacji? Tego wszystkiego dowiecie się z naszego artykułu. Zapraszamy do lektury.




Wiosenna pielęgnacja trawnika krok po kroku


Grabienie trawnika

Wygląd trawnika na początku wiosny często pozostawia wiele do życzenia. W pierwszej kolejności należy oczyścić darń z liści, drobnych patyków czy gałązek. Warto również dobrze przegrabić miejsca, w których pojawiła się pleśń śniegowa lub oznaki innych chorób grzybowych na trawniku w postaci brązowych lub szarych plam. W miejscach zacienionych, gdzie pojawił się mech również możemy go usunąć mechanicznie za pomocą odpowiednich grabi lub zastosować Nawóz na Trawnik Mech, którego zadaniem jest likwidacja mchu z naszego trawnika. O jego działaniu będą świadczyły ciemne plamy - taki efekt uzyskamy, stosując wspomniany nawóz, który w swoim składzie zawiera żelazo.


Jak przeprowadzić renowację trawnika?

Po oczyszczeniu trawnika, usunięciu filcu i wygrabieniu oznak chorób grzybowych czy mchu, na murawie powstają mało estetyczne plamy. Aby trawnik znów przypominał piękny zielony dywan, należy puste miejsca uzupełnić ziemią ogrodową, a następnie wysiać mieszankę nasion traw o funkcji regeneracyjnej. Idealnie sprawdzi się tutaj Mieszanka Super Renowacja, na którą składają się najsilniejsze i najodporniejsze gatunki traw. Aby nasiona nie zostały rozwiane przez wiatr, warto nanieść na nie cienką warstwę piasku, a następnie podlać.


Koszenie trawnika na wiosnę

Pierwsze koszenie trawnika po zimie z całą pewnością poprawi wygląd trawnika. Warto zaplanować je na przełomie marca i kwietnia. Koszenie trawnika należy zaplanować w bezdeszczowy dzień - ważne, aby darń była sucha. Duże znaczenie ma również wysokość ostrzy kosiarki. Trawę warto skosić na wysokości 6 cm. Koszenie przeprowadzamy dwuetapowo - pierwszy przejazd, robiąc z północy na południe, a drugi ze wschodu na zachód - ogólna zasada dotyczy koszenia na krzyż - wówczas mamy pewność, że darń jest dobrze przycięta. Przy pierwszym koszeniu nie używamy nakładki do mulczowania - skoszoną trawę zbieramy do kosza kosiarki. Możemy ją wykorzystać jako ściółkę pod rośliny w naszym ogrodzie. Biorąc pod uwagę, że do 15 maja mogą się pojawić przymrozki, takie zabezpieczenie roślin przy gruncie z pewnością będzie korzystne dla ich wiosennej wegetacji. Dodatkową zaletą jest przy tym ograniczenie występowania chwastów.


Wertykulacja trawnika

Wertykulacja trawnika to nacinanie darni, dzięki któremu oczyszczamy trawnik z filcu, martwych roślin i pobudzamy rośliny do regeneracji. Dodatkową zaletą wertylukacji jest napowietrzenie gleby, dzięki któremu źdźbła traw będą miały lepszy wiosenne start. Zabieg wertykulacji warto wykonywać na początku wiosny, dzięki czemu trawnik lepiej przyjmie składniki odżywcze, które dostarczymy mu wraz z nawozem. Na pierwszy rzut najlepszym rozwiązaniem będzie Nawóz na trawnik lub uniwersalny nawóz YaraMila Hydrocomplex.


Aeracja trawnika

Aeracja napowietrza glebę, rozluźnia jej strukturę i zdecydowanie poprawia kondycję darni w trakcie całego sezonu wegetacyjnego. Dzięki zabiegowi aeracji trawnik lepiej chłonie wodę, substancje odżywcze dostarczane wraz z nawozem zdecydowanie lepiej wnikają do strefy korzeniowej, a sama trawa o wiele lepiej się krzewi, co wpływa nie tylko na gęstość murawy, ale również ogranicza rozwój chwastów, które są wypierane przez nowe kępy traw.


Nawożenie trawnika

Wiosenne nawożenie trawnika to wręcz konieczność, jeśli chcemy cieszyć oko piękną murawą. Regeneracja uszkodzeń trawnika po zimie czy tempo ruszenie samej wiosennej wegetacji to procesy, które będą przebiegały zdecydowanie dynamiczniej i efektywniej, jeśli dostarczymy do gleby niezbędne substancje odżywcze. Podstawą są nawozy NPK, czyli zawierające w swoim składzie azot, fosfor i potas. Idealnie sprawdzą się nawozy mineralne granulowane, które można aplikować poprzez siewnik do nawozów lub dokonując nawożenia z ręki - rzutowo - na krzyż.


Zakładanie trawnika

Najlepszy termin na sianie trawy to przełom marca i kwietnia. W tym celu należy dobrze przygotować grunt, na którym będziemy wysiewać trawę. Kolejna kwestia to odpowiedni dobór mieszanki traw, który zależny jest od tego, w jakim celu zakładamy trawnik - inne mieszanki wybierzemy w przypadku trawników dekoracyjnych, inne w przypadku murawy często użytkowanej i jeszcze inne do miejsc zacienionych i słonecznych. Jak w związku z tym założyć własny trawnik metodą siewu? Zapraszamy do lektury!


Przygotowanie podłoża

Przygotowanie podłoża pod trawnik wymaga w pierwszej kolejności oczyszczenia terenu z chwastów. Ziemię należy przekopać, a następnie przeprowadzić nawożenie przedsiewne, które wzbogaci glebę w niezbędne składniki pokarmowe. Na tym etapie prac zdecydowanie polecamy nawozy granulowane, które rzutowo rozsypujemy na podłożu i mieszamy je z wierzchnią warstwą gleby. Cały teren wyrównujemy z użyciem grabi. W kolejnym etapie idealnie sprawdzi się długa deska, którą przeciągamy po ziemi, aby ją ubić i jeszcze lepiej wyrównać. Od tych czynności zależy, czy nasz trawnik będzie miał równą powierzchnię, czy może pojawią się na nim przysłowiowe "góry, doliny".


Wybór nasion traw

pcq

Dobór mieszanek traw jest bardzo ważny na etapie zakładania ogrodu. Należy dobrze przeanalizować, jaką funkcję będzie pełniło zielone podłoże. Innem mieszanki użyjemy na trawnik, który będzie dopełnieniem wiejskiej rabaty, innej do geometrycznych trawników dekoracyjnych i jeszcze innej dla miłośników zabaw sportowych, gdzie trawnik będzie często narażony na deptanie.

W związku z powyższym w sklepie Garden Start znajdziecie dokładnie takie mieszanki, jakie będą odpowiadały Waszym potrzebom.

  • Mieszanka sportowo-dekoracyjna Wembley
  • Trawnik uniwersalny
  • Mieszanka super renowacja
  • Mieszanka Safari
  • Mieszanka sportowa

Jak siejemy trawę?

Trawę możemy siać na dwa sposoby. Możemy wykorzystać siewnik lub przeprowadzić siew z ręki. To co ważne, to wykonanie siewu na krzyż - dzięki temu zmniejszymy ryzyko powstawania pustych, nieobsianych fragmentów terenu. Nasiona traw warto wymieszać z piaskiem i dopiero w takiej formie wykonywać siew.


Wałowanie trawnika

Wałowanie podłoża to zabieg wykonywane przed siewem, po siewie, a także w trakcie użytkowania trawnika. Wałowanie przed siewem trawy zagęszcza grunt, dzięki czemu młode siewki będą się lepiej ukorzeniać. Wałowanie trawnika po siewie zapobiega ich przenoszeniu przez wiatr. Kiedy trawa już podrośnie, warto ponowić wałowanie, dzięki czemu młoda trawa będzie lepiej przywierała do podłoża i zmniejszymy ryzyko wyrwania delikatnych źdźbeł trawy podczas koszenia.

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2023
pixel