Idealny trawnik po zimie

2020-03-02
Idealny trawnik po zimie

Idealny trawnik po zimie

Gdy nadchodzi wiosna, przydomowy trawnik zazwyczaj zdumiewa swoim wyglądem. Niestety – niezbyt pozytywnie. Pożółkłe źdźbła i puste miejsca nie dodają uroku ogrodowi, a rosnące wokół chwasty nie poprawiają sytuacji. Aby zmienić ten stan, najlepiej już wczesną wiosną, gdy tylko stopnieje śnieg, rozpocząć odpowiednią pielęgnację trawnika. W jaki sposób odnowić go po zimie i kiedy najlepiej zastosować nawóz na trawnik?

Krok pierwszy – oczyszczanie trawnika

Przed przystąpieniem do reanimacji trawnika, należy go dokładnie oczyścić. Po jesieni i zimie zalegają na nim liście, patyki, stare źdźbła oraz inne organiczne odpadki. Do ich usunięcia wykorzystaj grabie wachlarzowe. Zwróć uwagę, by pracę wykonywać dokładnie, najlepiej ruchami „na krzyż”. Pozostawione na trawniku resztki organiczne mogą stać się siedliskiem owadów lub powodować choroby roślin.

Odpowiednią porą na grabienie jest wczesna wiosna. Możesz zacząć już w marcu, zwróć jednak uwagę, by gleba nie była zbyt mokra. Grabiąc błotniste, miękkie podłoże wraz z zanieczyszczeniami usuniesz bowiem zdrowe źdźbła trawy.

Krok drugi – wyrównywanie nawierzchni

Po zimie teren może być nierówny, pofałdowany. Jest to wynik działania wody, a konkretniej – jej zamarzania, które spowodowało oddzielenie się darni od gruntu. W wyrównaniu nawierzchni pomocny będzie specjalny walec ogrodniczy. Za pomocą tego przyrządu wykonaj wałowanie, najlepiej w momencie, gdy ziemia jest wilgotna, ale nie mokra. Wałowanie lekko wilgotnego trawnika sprawi, że trawa lepiej się ukorzeni. W przypadku zbyt mokrego lub suchego gruntu zabieg może przynieść efekt odwrotny do zamierzonego.

Warto pamiętać: nie wykonuj wałowania zbyt często. Najlepiej po walec sięgać po zasianiu trawy, po wyłożeniu trawnika z rolki albo gdy nastąpiło oddzielenie się darni od nawierzchni.

Krok trzeci – wertykulacja

Jeśli po grabieniu trawnik wciąż nie wygląda zadowalająco, jeszcze przed użyciem nawozu na trawnik, możesz zastosować wertykulację. Zabieg ten pomaga, gdy na nawierzchni zalega filc – warstwa złożona z suchej trawy, mchu, starych gałęzi i liści. Taka warstwa utrudnia trawie poprawny wzrost, dlatego należy ją usunąć. W tym celu stosuje się wertykulację, czyli nacinanie darni na głębokość około 5-45 mm. Zabieg taki wykonuje się za pomocą wertykulatora ręcznego lub elektrycznego, który wyglądem przypomina kosiarkę.

Najlepszym momentem na wertykulację jest połowa kwietnia, czyli czas, gdy trawa już rośnie i jest mocniejsza. Jeśli przeprowadzisz ją zbyt wcześnie, możesz wraz z filcem usunąć także młode źdźbła.

Warto pamiętać: wertykulację wykonuj na trawniku starszym niż 2 lata. Zabieg ten na zbyt młodej trawie może spowodować uszkodzenia.

Krok czwarty – aeracja

Aeracja, czyli napowietrzanie trawnika, najlepiej wykonywać między marcem a majem. Zabieg polega na doprowadzaniu powietrza do korzeni trawy poprzez rozluźnianie gleby. W efekcie po deszczu nie tworzą się na trawniku kałuże, a nawozy są lepiej przyswajane przez rośliny.

Do zabiegu potrzebny jest długi kolec – aerator. Za jego pomocą wykonuje się nakłucia w ziemi. Najprostszą wersją aeratora są widły, ale sprawdzą się tylko w przypadku niewielkich powierzchni. Przydomowy trawnik można potraktować wałem z nałożonymi kolcami lub wykorzystać specjalne nakładki na buty.

Krok piąty – nawóz na trawnik

Wczesna wiosna to dobry czas, by zastosować kompleksowy nawóz na trawnik. W tym okresie u roślin obserwuje się wysokie niedobory składników odżywczych. Dlatego dobry produkt na wczesnowiosenne odżywienie darni powinien zawierać wszystkie niezbędne do jej prawidłowego rozwoju substancje.

Znajdziesz je w wieloskładnikowym nawozie na trawnik MAX w formie granulatu. Skład preparatu opracowano, uwzględniając potrzeby pokarmowe trawy. Azot, fosfor i potas zapewniają jej intensywny wzrost, a także korzystnie wpływają na system korzeniowy. Produkt poprawia również zdrowotność roślin.

Nawóz stosuj od wiosny (gdy temperatura przekroczy 5 stopni Celsjusza) do połowy września, w odstępach 30-dniowych. W efekcie otrzymasz soczyście zielony, dekoracyjny trawnik, zachęcający do spędzania ciepłych dni na zewnątrz.

Jeśli dodatkowo chcesz cieszyć się krótko przystrzyżonym trawnikiem długi czas polecamy Nawóz na trawnik mało koszenia.
Pokaż więcej wpisów z Marzec 2020
pixel